Zikmundova vila přinese na podzim besedy se zajímavými hosty. První „Setkání na koži“se uskuteční s historikem Ondřejem Ševečkem

03.10.2023 09:26

ZLÍN -Jednou z příležitostí, jak nyní nahlédnout do části prostor Zikmundovy vily, je nově také účast na besedách s hosty z různých oblastí. Už ve středu 4. října se tak zde představí historik a znalec zlínských dějin Ondřej Ševeček. Beseda se bude konat od 17:30 hodin.
„Do unikátních prostor vily slavného cestovatele se mohou od loňského roku podívat návštěvníci prostřednictvím pravidelných prohlídek pro veřejnost ve stanovených termínech. S ohledem na charakter místa, jsou skupinky komorní, vždy pouze pro šest osob,“ uvedla Kateřina Martykánová, PR manažeka.
„Rádi bychom nově umožnili i dalším zájemcům navštívit toto jedinečné místo, a proto jsme se rozhodli zpřístupnit spodní část vily veřejnosti i během povídání s našimi vzácnými hosty,“ uvedla ředitelka Nadačního fondu Zikmundova vila, Dagmar Výlupková, a dodala, že už v prvním říjnovém týdnu do vily Miroslava Zikmunda zavítá ředitel Filozofického ústavu AV ČR Ondřej Ševeček.
První ze série podzimních „Setkání na koži“ se bude věnovat tématu s názvem „Ze Zlína ke studiu moderních dějin a zpět“. Ondřej Ševeček nabídne mimo jiné odpovědi na otázky zaměřené na reflexi naší historie, které vyvstávají při přemýšlení nad dějinami konkrétních míst. Hosté se tedy dozví například, co lze vyčíst meziřádky knih věnovaných dějinám Zlína? Co se můžeme dozvědět o světě při studiu lokální historie? Můžeme se z dějin něčemu naučit, a čemu? Případně, co nás vlastně historie učí a jaký má vztah historické poznání k naší současnosti a našim aktuálním problémům?  
Beseda se uskuteční ve středu 4. října od 17:30 hodin. Vstupné ve výši 150 Kč je možné zakoupit on-lina prostřednictvím www.zikmundovavila.cz/aktuality Další plánovaná setkání se uskuteční 1. listopadu se spisovatelkou Alenou Bartošíkovou a 8. listopadu s novinářem a moderátoremVáclavem Žmolíkem.

Ondřej Ševeček je historik narozený ve Zlíně, který je mimo jiné autorem knih věnovaných moderním dějinám Zlína a koncernu Baťa (Zrození Baťovy průmyslové metropole, 2009; Tovární města Baťova koncernu, 2016). Od roku 2013 vede Filosofický ústav Akademie věd ČR a od roku 2022 bydlí s rodinou opět ve Zlíně. Zabývá se moderními hospodářskými a sociálními dějinami, především otázkami spjatými se studiem nadnárodních korporací, dějinami průmyslových měst a ekonomického a sociálního myšlení.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Nadace Zikmundova vila