Zastupitelé schválili rozpočet Otrokovic na rok 2021

19.02.2021 07:38

OTROKOVICE - Od počátku letošního roku otrokovická radnice hospodařila v režimu rozpočtového provizoria. Zastupitelstvo města Otrokovice ve středu 17. února schvállilo rozpočet s očekávanými příjmy ve výši 410 191 000 korun a výdaji ve výši 460 138 000 korun. Rozpočet je sestaven jako schodkový.
„Záměrem vedení města při sestavování rozpočtu na rok 2021 bylo zabezpečit chod města vycházející z parametrů rozpočtů předchozích let a ne příliš velké snížení kapitálových výdajů. Vzhledem k úspěšnému vývoji v zadlužení města bylo rozhodnuto, že město k financování investic použije třicetimilionový úvěr sjednaný na šest let,“ informovala tisková mluvčí otrokovické radnice Romana Pastuszková.
„Plánovaný schodek pro rozpočet na rok 2021 je 50,9 milionů korun. Na jeho úhradu bude použit zmíněný úvěr, zlepšený hospodářský výsledek roku 2020 a popřípadě revolvingový úvěr,“ uvedl Jaroslav Dokoupil, vedoucí ekonomického odboru, který se podílel na tvorbě rozpočtu.
Tvorba rozpočtu na rok 2021 byla podstatně ovlivněna celosvětovou pandemií v souvislosti s výskytem onemocnění covid-19. Tato pandemie měla již rovněž vliv na hospodaření města v roce 2020. Musela být přijata restrikce v oblasti výdajů tak, aby bylo město dobře připraveno na očekávané výpadky příjmů, především ze sdílených daní.„To se díky včasnému uplatnění rozpočtových omezení a dodržování přijatých opatření podařilo velmi dobře splnit,“ sdělila Hana Večerková, starostka města.
Příjmy jsou tvořeny především výnosy z daní (sdílené daně, místní poplatky), nedaňovými příjmy, kapitálovými příjmy a dotacemi od různých poskytovatelů. Nejvyšší je částka daňových příjmů a činí 313 523 milionů korun, což je 76,43% z celkových příjmů města. Nedaňové příjmy jsou například příjmy z nájmů, různých služeb, odvody od příspěvkových organizací, obchodních společností, sankční platby a podobně.
„Běžné výdaje jsou ve výši 363,557 milionů korun, což je 78,84% z celkových výdajů. Tyto výdaje slouží k zajištění chodu města, jeho příspěvkových organizací a také pro podporu sdružení a spolků zajišťujících ve městě činnosti v sociální oblasti, oblasti zdravotnictví, školství, sportu, kultury a zájmových činností,“ řekla mluvčí.
Další částí výdajů rozpočtu města je část nazvaná Kapitálové výdaje (vžil se spíše pojem investice), která je v rozpočtu na rok 2021 ve výši 97,581 mil. Kč a činí 21,16% z celkových výdajů města. Nejvýznamnějšími akcemi v návrhu rozpočtu na rok 2021 jsou Zlepšení energetických vlastností a oprava fasády budovy SENIORu B (7,65 mil. Kč), Budova a oprava signalizace na Dětském dopravním hřišti (12,9 mil. Kč), Rekonstrukce koupaliště (12,5 mil. Kč) a rozšíření kapacity hřbitova (6,9 mil. Kč). Celkem návrh rozpočtu na rok 2021 čítá 52 položek kapitálových výdajů s rozpočtem ve výši 97,581 mil. Kč.
„Z minulého období město splácí dva investiční úvěry, které byly v minulém období čerpány na investiční akce (zateplení budovy Školní 1299, Sportovní areál Baťov, cyklostezka Otrokovice - Zlín, vjezd do areálu TOMA). Celkový nesplacený zůstatek úvěrů k datu 31. 12. 2019 činil 10,615 milionů korun,“ uzavřela tisková mluvčí radnice.

Zdroj: MěÚ Otrokovice

Foto: Archiv SNZ