Zastupitelé rozhodli o zrušení Plavecké školy Valašské Meziříčí
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Nelehkou volbu museli v pondělí 17. května učinit zastupitelé města Valašské Meziříčí. Na svém jednání se totiž zabývali budoucností Plavecké školy Valašské Meziříčí, příspěvkové organizace (dále Plavecká škola). Nakonec rozhodli o jejím zrušení a výběru nového subjektu, který zajistí povinnou výuku plavání pro více než 500 žáků meziříčských základních škol.
„Plavecká škola zřizovaná městem Valašské Meziříčí zajišťovala od roku 2009 povinnouvýuku plavání pro žáky základních škol napříč okresem Vsetín na krytých bazénech ve Valašském Meziříčí (dva dny v týdnu) a Vsetíně (tři dny). Loni však musela z důvodů pandemie koronaviru a s ní souvisejícími opatřeními přerušit činnost,“ informoval tiskový mluvčí meziříčské radnice Jakub Mikuš.
„To se negativně podepsalo zejména na výpadku příjmů, který se nepodařilo plně pokrýt ani státní dotací z programu Antivirus+,“ uvedl Milan Pavlůsek, ředitel školy. Město jako zřizovatel tak dosud muselo zejména na dokrytí mzdových nákladů sedmi zaměstnanců poskytnout škole mimořádné příspěvky přesahující 1,6 milionu korun.„Výrazně negativní dopad pro další provoz naší Plavecké školy by od následující školního roku mělo také nedávné zřízení nové plavecké školy ve Vsetíně. Zejména proto, že se zde odehrávalo téměř 60 procent výuky. Zastupitelům jsme tak předložili čtveřici možných variant řešení vzniklé situace s cílem, zajistit povinnou výuku plavání v následujícím školním roce,“ popsala nelehkou situaci místostarostka Yvona Wojaczková.
Na pořadu jednání tak bylo zachování stávající formy příspěvkové organizace, zajištění výuky prostřednictví městské firmy ST Servis, s. r. o., která se stará o provoz sportovišť včetně krytého bazénu, či poskytování výuky prostřednictvím Střediska volného času Domeček.
„U všech těchto variant ale převážila spíše negativa jak ve vztahu k zajištění kvalitních pedagogů a jejich odpovídajícímu ohodnocení, tak i vzhledem k nárůstu provozních výdajů, které by muselo doplácet město. Jako nejvhodnější se tak ukázala být varianta zrušení Plavecké školy k letošnímu poslednímu červenci a zajištění výuky externím subjektem,“ shrnula průběh jednání místostarostka Yvona Wojaczková.
„Zmíněnou variantu jednomyslně podpořili také zastupitelé, neboť se jedná o nejefektivnější řešení, jak zajistit povinnou výuku plavání pro žáky z meziříčských škol.Všichni zaměstnanci Plavecké školy v čele s ředitelem Milanem Pavlůskem si zaslouží velké poděkování za dlouholetou práci,“ dodala místostarostka.
Nyní radnice vypíše výběrové řízení na dodavatele, který bude od nového školního roku zajišťovat povinnou výuku plavání pro městské školy. Zároveň musí město uhradit další provozní a mzdové náklady přesahující 1,3 milionu korun.
Z historie
Plavecká škola Valašské Meziříčí vznikla v roce 1991 jako účelové zařízení Školského úřadu Vsetín. V roce 2000 získala právní subjektivitu a od roku 2001 byla zřízena KÚ Zlínského kraje. Od 1.ledna 2009 vznikl nový právní subjekt Plavecká škola Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, jehož zřizovatelem bylo město Valašské Meziříčí.
Vlastimil Langer
Zdroj: Městský úřad Valašské Meziříčí
Foto: Plavecká škola