Zámek v návštěvnické sezoně 2024 lákal na zážitky z oblasti kultury a umění
KROMĚŘÍŽ - Kroměříž si letos připomněla 400 let od narození arcibiskupa Karla II. Lichtensteina-Castelcorna, největšího kroměřížského mecenáše a milovníka umění. Arcibiskupský zámek k této příležitosti připravil řadu novinek a byl dějištěm široké nabídky kulturních akcí, festivalů a benefičních koncertů. Mezi nimi je potřeba zmínit Víkend otevřených zahrad ve dnech 7. – 8. června, dále festival Velká noční hudba, který se uskutečnil 26. 7. – 4. 8., a dnes již tradiční barokní festival Hortus Magicus, který proběh l 9. 8. – 11. srpna. Na konci léta se zámek poprvé zapojil do Hradozámecké noci a poskytl tak návštěvníkům jedinečnou možnost prohlédnout si reprezentační sály v noční atmosféře a nově byly k vidění také prostory tzv. zimního bytu.
„Sezónu jsme zahájili 22. března akcí Jaro na zámku, která nabídla pohled na reprezentační sály vyzdobené květinovými dekoracemi a aranžmá s tematikou hudebních nástrojů. Úplnou novinkou bylo zpřístupnění dosud nepřístupných prostor zámku, zejména pozdně středověké Klenotnice v čerstvě rekonstruované zámecké věži, která patří k nejstarším dochovaným částem zámku. Letošní návštěvnickou sezonu doprovodila výstava Maulbertsch pinxit. Zakázky Franze Antona Maulbertsche na Moravě a v Čechách, která vznikla ve spolupráci s Muzeem umění v Olomouci a představila tohoto významného barokního malíře, autora několika zámeckých fresek, v novém kontextu,“ uvedla Karolína Kovaříková, PR manažerka zíámku.
Příznivcům vojenské historie zámek otevřel interaktivní expozici Gardistka, která je zámeckou věží pro veřejnost otevřena celoročně (pátek až neděle). K novinkám letošního roku patřil také nový okruh Via Magnifica, jež návštěvníky vede obrazárnou, nově otevřenou soukromou kaplí svatého Šebestiána a Manským sálem. Na své si na ní přijdou i milovníci numismatiky. Na trase se totiž nachází kabinet mincí, který nabízí to nejlepší ze sbírky, která je srovnatelná jen se sbírkou z vatikánských muzeí. Součástí trasy je i jedinečná Stará knihovna, která je sama o sobě komplexním, svébytným a po umělecké stránce hodnotným prostorem. Vstup do Obrazárny nově ozdobily stély olomouckého rodáka a dnes již mezinárodně uznávaného sochaře Ivana Theimera. Mezi velké novinky v Obrazárně patří takzvaný Mamlúcký koberec, ve světovém kontextu je velmi ojedinělým a mimořádně cenným dílem z počátku 16. století.
„Návštěvníkům jsme nově nabídli audio průvodce, díky nimž se příchozí mohou o těchto výjimečných a umělecky cenných artefaktech dozvědět mnohem více informací o nejvzácnějších obrazech, včetně největšího klenotu, kterým je bezesporu Tizianův obraz Apollo a Marsyas. Dětem jsme nabídli interaktivní hru Sen biskupa Karla. Hravou formou je seznámí se zajímavostmi a vtáhne do světa, který poskytuje zábavu i poznání. Nově jsme ve spolupráci s Květnou zahradou nabízeli trasu Via Unesco, jež poskytuje v třídenní vstupence přístup na všechny objekty v Kroměříži, které byly zapsány do fondu Světového kulturního a přírodního dědictví,“ pokračovala PR manažerka.
„Děkujeme všem návštěvníkům za letošní přízeň, jelikož návštěvnost dosáhla rekordního čísla 114 tis. návštěvníků zámku a 35 tisíc návštěvníků kulturních akcí v Podzámecké zahradě. Velké poděkování patří také celému týmu spolupracovníků, kteří pečují jak o zámek, tak i o Podzámeckou zahradu. Dále velmi děkujeme Arcibiskupství olomouckému a všem našim partnerům za přízeň a finanční podporu. Těšíme se na další setkání s vámi v Kroměříži při prezentování hodnot, pro které byl zámek a zahrady v Kroměříži zapsán na seznam světového dědictví UNESCO,“ uzavřela Karolína Kovaříková.
Vlastimil Langer
Zdroj: Arcibiskupský zámek Kroměříž
Foto: Archiv SNZK