Zajímavosti a novinky návštěvnické sezóny 2023

30.04.2023 07:31

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Hlavní sezónu tradičně zahájí pořad Stavění máje 1. května, Valašská dědina ožije ukázkami tradičních jarních prací v rámci pořadu Jaro na dědině (20. 5.) a Svatojánským večerem (23. 6.).  „Z dalších letních pořadů připravujeme Zvonečkový jarmark (5. - 6. 7.), Anenskou pouť (23. 7.), Dny řemesel a setkání kovářů (29. - 30. 7.) s vystoupením hudební skupiny Mňága a Ždorp (30. 7.), Jánošíkov dukát (4.-6. 8.) a Starodávný jarmark (12.-13. 8.). Po čtyřech letech si pořadem Kouzelná nitka (19. 8.) připomeneme tradiční ruční práce. Poslední srpnová sobota bude věnována tradiční a současné myslivosti v rámci pořadu Myslivosti zdar (26. 8.),“ uvedla Pavlína Polášková, mluvčí muzea.
Součástí hlavní sezóny ve Valašské dědině bude opět prázdninové hraní a tvoření, čtení pohádek, bylinkové procházky, zpěvná prohlídka pro rodiny s dětmi a v Dřevěném městečku příběhová hra O pacholku Divínovi.
„Od 1. 5. dochází ke zvýšení vstupného o 8 -10 %. Vstupné do Dřevěného městečka - dospělí: 160 Kč, žáci: 70 Kč, snížené: 130 Kč, rodinné: 320 Kč. Cena okružní vstupenky - dospělí: 300 Kč, žáci: 150 Kč, snížené: 240 Kč, rodinné: 600 Kč,“ upozornila Polášková.
Celkem jedenáctkrát si budou moci návštěvnici prohlédnout muzeum zdarma. Navazujeme na úspěšný návštěvnický bonus v podobě volného vstupu ve vybraných dnech do areálů muzea. Každý první čtvrtek v měsíci květnu (4. 5.), červnu (1. 6.) a září (7. 9.)mohou návštěvníci zdarma zhlédnout kterýkoliv ze tří muzejních areálů. Podobně jako v předchozích letech máme i letos volný vstup na Den muzeí (18. 5.), Noc kostelů (2. 6.), Běh rodným krajem Emila Zátopka (16. 9.), Jsme stále mladí (28. 9.). Pro děti bude volný vstup na Slabikář řemesel (27. 5.), Podzimní putování s broučky (22. 9.) a Mikulášský podvečer
(5. 12.). U příležitosti slavnostního otevření expozičního objektu Hájovny z Valašské Bystřice (11. 5.) bude volný vstup do areálu Valašská dědina.
Valašské muzeum v přírodě letos připravuje na 50 programů, tři folklorní festivaly,
10 edukačních pořadů, čtyři výstavy a sedm náboženských obřadů .
„Sezóna bude opět ve znamení folkloru. Mezinárodní folklorní festival Rožnovské slavnosti 2023 naváže na nedávné ročníky, kdy do Rožnova pravidelně přijížděly folklorní soubory z různých koutů světa. Návštěvnici muzea se mohou nově těšit na cyklus pořadů Městečko žije, v němž se během všedních dnů od června do srpna představí cimbálové muziky nejen z Valašska. Rozmanitou nabídku doplní nové výstavy – Jaroňci, umění a srdce Valašska a Valašský Slavín – paměť kraje,“ pozval Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.
Ve dnech 6.- 9. 7. se uskuteční 42. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Rožnovské slavnosti. Během čtyř festivalových dnů se představí zahraniční soubory z Bulharska, Polska, Rakouska, Ukrajiny a Slovenska. Milovníci folkloru se mohou těšit na vystoupení bulharského folklorního souboru Bistritsa, jehož součástí jsou Bistritsa Babi, zpěvačky prezentující etnické skupiny Šopů, jejich kroje, tance a polyfonní zpěv. Od roku 2008 jsou
za svůj přínos lidové kultuře zapsány na seznam nehmotného dědictví UNESCO.
Pozvání přijal přední mládežnický soubor Svitanok z Ukrajiny, který propojuje folklor s baletním tancem. Gorolský folklor představí Zbigniew Wałach s kapelou a tanečníky Wałasi z Polska. Zastoupeno bude také Rakousko, a to souborem Sing-, Spiel-und Volkstanzgruppe Loipersbach. Ze Slovenska přijede folklorní soubor Považan z Považské Bystrice.Na festivalu se představí i Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna. Součástí Rožnovských slavností bude Škola mladých odzemkářů, besedování na hamru a připomínka 150. výročí narození hudebního skladatele Jana Nepomuka Poláška
V platnosti zůstává široká škála slev. Nadále platí kategorie rodinné vstupné, která zohledňuje dva dospělé a jednoho až čtyři žáky do 15 let. Snížené vstupné platí pro studenty a seniory nad 65 let. Nejvyhledávanějším druhem prohlídky je okružní trasa, kde si může návštěvník za zvýhodněnou cenu prohlédnout všechny tři areály muzea. Platí také permanentka do všech areálů muzea za 500 Kč pro 10 jednorázových vstupů. Slevu poskytuje muzeum držitelům karet Beskydy Valašsko Card a Regionpartner.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace