Za řezbáři a skláři do Valašského muzea v přírodě
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Sobota 13. července přinese 23. setkání řezbářských mistrů Hejův nožík v areálu Dřevěného městečka.
„Hejův nožík spojuje lidové řezbáře, kteří si sami našli cestu k uměleckému řemeslu. Naše pozvání přijalo více než dvacet účastníků, kteří představí širokou škálu výrobků,od soustružených a štípaných předmětů až po dřevěné marionety a plastiky. Atmosféru zpestří od 14.00 Dechová hudba Zubřanka,“ pozval Jindřich Ondruš, generální ředitel muzea.
Pořad, který se vrací do programu po dvou letech, nese jméno lidového řezbáře Josefa Heji (1902–1985) z Halenkova-Dinotic, známého pro své figurální plastiky svatých, řemeslníků, postav a zvířat, vyřezávaných ze samorostů a dřevěných špalíků.
Areál Mlýnské doliny představí v neděli 14. července tradici sklářského řemesla na Valašsku. K vidění budou ukázky různých technik zpracování skla.
„U venkovní pece budou celý den pracovat skláři ze sklárny Davida Černého ze Starých Splavů. Návštěvníci mohou sledovat vznik foukaných nádob a skleněných ozdob přímo v areálu Mlýnské doliny. Broušení skla předvede Tomáš Horák a výrobu vitráží Darina Rusková Neuwirthová. Představí se také žáci a vyučující ze Střední průmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí. Pro děti je připravena dílnička, ve které si budou moci vyrobit vlastní skleněnou mozaiku. Kulturní program doplní gajdoš Petr Sovják a cimbálová muzika Radhošť,“ doplnil Jindřich Ondruš.
„Mlýnská dolina, otevřená před více než 40 lety, je domovem funkčních technických staveb převážně na vodní pohon. Tyto stavby jsou ukázkou technické zručnosti našich předků a jejich schopnosti využívat přírodní zdroje. Při prohlídce návštěvníci uvidí hamr, pilu, vodní mlýn, valchu, lisovnu oleje a vozovnu s expozicí dopravních prostředků, které se v minulosti používaly v zemědělství, lesnictví, obchodě, dopravě osob a dalších řemeslech,dodala Pavlína Polášková, pracovník vztahů k veřejnosti.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Národní muzeum v přírodě