Výstava na náměstí v Rožnově: Tomáš Garrigue Masaryk
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Od středy 26. února do středy 19. března bude na Masarykově náměstí k vidění výstava mapující dějinný vývoj za posledních 100 let. Dramatické osudy sochy prezidenta T. G. Masaryka na náměstí v Rožnově zrcadlí politické změny v naší zemi. Na náměstí se vystřídaly dvě různé sochy od dvou sochařů, rudá hvězda a málem také památník osvobození.
Velmi dramatický osud měla Masarykova socha z náměstí v Rožnově pod Radhoštěm. Autorem první sochy v podobě sedící postavy byl ak. soch. Rudolf Saudek. K jejímu odhalení došlo 5. 7. 1936. Tato socha byla za okupace údajně zničena. Z dostupných materiálů vyplývá, že socha byla opravdu demontována a zničena, avšak objevuje se i mírně romantizující zkazka, že sochu nechal ještě před okupací odstranit a ukrýt tehdejší starosta Rožnova Miroslav Tkadlec, místo její skrýše znal pouze on a vzhledem k tomu, že zahynul v Osvětimi, tak už se socha nikdy nenašla.
Autorem druhé sochy T. G. M. v podobě stojící postavy byl ak. sochař Antonín Chromek, odhalena byla 3. 3. 1950. Socha byla násilně odstraněna a zničena lidovými milicemi 6. 11. 1959, údajně byla rozřezána na kousky. Prázdný podstavec ozdobil jehlan s rudou pěticípou hvězdou na špici a náměstí bylo přejmenováno na náměstí Rudé armády.
Naštěstí se zachoval model původní sochy, takže třetí socha T. G. M. pro Rožnov p. R. byla kopií předchozí. Jejím tvůrcem byl opět ak. soch. Antonín Chromek. Socha byla zhotovena v roce 1968. Předtím byl stržen jehlan s pěticípou hvězdou a do instalace sochy byl na podstavec prozatímně umístěn portrét T. G. M., zhotovený v propagačním oddělení n. p. Tesla. V důsledku srpnových událostí roku 1968 však už k odhalení sochy T. G. M. nedošlo. Socha zmizela a podstavec znovu ozdobil jehlan s rudou pěticípou hvězdou na špici.
V roce 1988 byla vedením města celkem v tajnosti schválena realizace Památníku osvobození, jehož autorem byl Karel Vašut. Památník měl nahradit rudou hvězdu, ale počátek prací v říjnu 1989 byl kvůli protestům občanů pozastaven. Na náměstí byla umístěna pouze maketa památníku. Díky sametové revoluci nabraly událostí jiný směr, 22. prosince 1989 bylo náměstí Rudé armády přejmenováno zpět na Masarykovo a rudá hvězda padla definitivně k zemi.
Socha T. G. M. z roku 1968 byla objevena až v prosinci 1989 ve sklípku zámku v Lešné u Valašského Meziříčí, pod sutí a dlažebními kostkami. Její převoz do Rožnova se uskutečnil v prosinci 1989. Sochu, která byla částečně poškotena, opravil její autor ak. sochař Antonín Chromek za pomoci rožnovského ak. sochaře Maria Kotrby. Díky úsilí rožnovské Masarykovy společnosti došlo k jejímu slavnostnímu odhalení 6. 3. 1990 v předvečer 140. výročí narození T. G. M. za účasti asi čtyř tisíc obyvatel Rožnova pod Radhoštěm.
Kromě soch na rožnovském náměstí byla v roce 1935 umístěna na někdejší Masarykově ozdravovně v Rožnově pod Radhoštěm bronzová plaketa T. G. M. o rozměrech 81 x 59 cm, jejím autorem byl Rudolf Saudek. Plaketa byla v roce 1956 násilně odstraněna. Nalezl ji pan R. Skalík v roce 1978 pohozenou v řece Bečvě. V roce 1991 byla plaketa opravena a znovu usazena na původní budově, podnes však nese stopy poškození.
Zpracoval: Richard Sobotka
Foto: MěÚ Rožnov pod Radhoště