Vědecká rekonstrukce Mikuláštíkova fojtství je v plném proudu
JASENNÁ/ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Mikuláštíkovo fojtství, dřevěná roubenka patřící k nejhonosnějším domům ve vsi, je významným historickým objektem v obci Jasenná. Tento dům, který patřil rodině Mikuláštíků po více než 250 let, je nyní předmětem rozsáhlé rekonstrukce.
Historie fojtství - V roce 1726 Jíra Mikuláštík zachránil hraběte von Gollena před utonutím, čímž získal pro svou rodinu dědičný titul fojta, nižší šlechtický titul a erbovní znamení. V roce 1748 si Mikuláštíkovi postavili nový roubený patrový dům s pavlačí, který stojí dodnes. Fojtství se dědilo po generace, až do padesátých let 20. století, kdy rodina musela svůj majetek opustit. V roce 1972 bylo ve fojtství otevřeno Muzeum jihovýchodní Moravy s expozicí života na Valašsku a partyzánského odboje. V roce 1993 se fojtství vrátilo rodině Františka Mikuláštíka a v roce 2014 bylo prohlášeno za Národní kulturní památku. Od ledna 2021 je ve správě Národního muzea v přírodě.
Vědecká rekonstrukce - V červenci 2024 získalo Národní muzeum v přírodě finanční prostředky na kompletní rekonstrukci fojtství. Celkové náklady činí 16,022 mil. Kč a jsou financovány z IROP a dotace Ministerstva kultury. Rekonstrukce probíhá od srpna 2024 a její dokončení je plánováno na listopad 2025.
„Hlavním účelem vědecké rekonstrukce je obnova a ochrana této národní kulturní památky, ale také její zpřístupnění široké veřejnosti prostřednictvím zahájení provozu muzea „insitu“. Komfort návštěvníků bude zvýšen vybudováním sociálního zařízení, pokladen, vznikne zázemí pro pracovníky a parkovací místo,“ sdělil Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.
Postup prací – „Od srpna 2024 pracujeme souběžně na rekonstrukci fojtství a výstavbě nové pokladny. Na západní straně jsme realizovali vsakovací jámu a osadili jímku. Provedli jsme výkopové práce a osadili betonové stěny, následně jsme zasypali a zhutnili plochu parkovacího stání. Práce na stavbě pokladny zahrnovaly: výkopové práce, izolaci spodní stavby, vyzdívky svislých nosných zdí, včetně železobetonového věnce, realizaci dešťové kanalizace. Ve fojtství jsme na severní stěně odkryli šindelové obložení a demontovali dřevěný obklad na středovém sloupu,“ popsala Pavlína Polášková, pracovník vztahů k veřejnosti muzea.
Nová expozice - Od roku 2022 probíhá intenzivní výzkum na tvorbě nové expozice. Expozice bude tematicky rozdělena na několik okruhů, včetně prezentace života na jasenském fojtství na přelomu 19. a 20. století, panelové výstavy o funkci fojta a rodině Mikuláštíkových, i interaktivního prostoru pro návštěvníky. Zpřístupnění objektu je plánováno na květen 2026.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Národní muzeum v přírodě