Vědci z Univerzity Tomáše Bati vyvíjejí fólii proti virům a bakteriím na dotykových obrazovkách
ZLÍN - Speciální ochrannou fólii pro displeje dotykových obrazovek vyvíjejí vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Tato fólie díky svým unikátním vlastnostem udrží svůj povrch čistý a zabrání bakteriím, virům i plísním, aby se množily a dále šířily.
„K samočisticímu účinku bude stačit běžné denní nebo zářivkové světlo. S dotykovými obrazovkami přijdou lidé do kontaktu několikrát denně. Ať už v zaměstnání při obsluze strojů a zařízení, ve školách, u samoobslužných pokladen a terminálů či v restauracích. Během dotyku se uživatel setkává se značným množstvím virů i bakterií. Nová speciální fólie tak může uživatele velmi dobře ochránit,“ uvedla tisková mluvčí univerzity Petra Svěráková.
„Našim cílem je snížit riziko přenosu bakterií a virů mezi lidmi, a tím zvýšit bezpečnost používání dotykových obrazovek, které se v současné době uplatňují napříč segmenty,“ řekl Libor Vošický, zakladatel společnosti FORTES interactive, která s CPS na výzkumu spolupracuje.
Největšími benefity fólie je jednoduchost její aplikace, prakticky neomezená použitelnost a nenáročnost. Jedinou podmínkou správného fungování je totiž dostatek světla.
„V tuto chvíli máme vzorky, které fungují velmi dobře v laboratorních podmínkách, další fází je testování a vylepšování v reálných venkovních podmínkách při aplikaci na displejích,“ popsala vývoj Martina Pummerová z CPS zlínské univerzity.
Hlavní význam fólie spočívá právě ve výrazném snížení rizika přenosu nežádoucích látek. „Nespornou výhodou těchto fólií je, že působí na základě fyzikálního jevu. Nejedná se tedy o uvolňování dalších chemických látek, které nyní, při zvýšeném používání dezinfekčních prostředků, na člověka působí,“ dodala Martina Pummerová.
Na tomto unikátním projektu pracuje zlínské CPS společně s průmyslovým partnerem společností FORTES interactive, dále společností Synpo, Fakultou chemickou VUT v Brně a také Centrem organické chemie.
„Úspěšná realizace systémů zajišťujících ochranu před znečištěním povrchů, se kterými přicházíme do častého přímého kontaktu, vyžaduje, aby aktivní látky byly pevně fixovány v nosné polymerní matrici tak, jak jsou navrženy například naše materiály,“ upřesnil Lubomír Kubáč, jednatel Centra organické chemie.
Vědci z CPS společnosti Synpo a Centra organické chemie spolupracují v oblasti antimikrobiálních povrchů dlouhodobě. „V oblasti antibakteriální ochrany povrchů máme dlouholeté zkušenosti. Je pro nás tedy výzvou, že se můžeme v rámci tohoto projektu podílet na přenosu našich zkušeností do praxe,“ informoval Vladimír Sedlařík, ředitel CPS a rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Celý proces je navíc naprosto bezpečný a může tedy najít široké využití na různých místech, kde se s dotykovými panely setkáme. Tedy již zmiňované školy, kanceláře, úřady, nemocnice, nákupní centra nebo fast foody. Dalším příkladem, kde by mohla nová technologie přijít vhod, jsou kromě dotykových obrazovek také dveřní kliky nebo nákupní košíky v obchodech.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Univerzita Tomáše Bati Zlín