Ve vsetínském zámku začala výstava o historii skláren v Karolince
VSETÍN - Výročí 160 let od svého založení by letos oslavila sklárna v Karolince. Bohužel, kdysi věhlasná huť, jež v dobách největší slávy dodávala výrobky do celého světa, v loňském roce ukončila činnost a z dlouholeté tradice zbyly jen vzpomínky. Muzeum regionu Valašsko je utřídilo do velké výroční výstavy Sklárna v Karolince – 160 let od založení, která odstartovala v úterý 15. června na Zámku Vsetín.
„Sklárnu nechal v roce 1861 postavit podnikatel Salomon Reich a pojmenoval jí podle své nevlastní matky Karolinina huť. Tehdy se ještě továrna nacházela v katastru Nového Hrozenkova. Postupem času však kolem ní vyrostla samostatná místní část, která se nejprve roku 1949 osamostatnila a o dvě léta později přejmenovala na Karolinku,“ informoval mluvčí muzea Jiří Koňařík.
Výrobky sklárny nesly v průběhu její dlouhé historie značky čtyř velkých společností: S. Reich & Co., Českomoravské sklárny, Moravské sklárny a Crystalex. „Jsme moc rádi, že kromě tuzemských i zahraničních trhů putovaly výrobky také do sbírek našeho muzea, díky čemuž vznikla nejucelenější kolekce skla z Karolinky v rámci České republiky. Přes 2 000 kusů výrobků navíc doplňuje i dobová kresebná dokumentace,“ uvedla kurátorka výstavy, historička umění Muzea regionu Valašsko Olga Méhešová.
Výběr z této unikátní kolekce představuje muzeum na jubilejní výstavě Sklárna v Karolince – 160 let od založení. „Jádrem je nápojové a stolní sklo od konce 19. století až po poslední kolekce zdobené ve sklárně roku 2020. Představu o výrobě pak dokreslují i návrhy, výkresy, výrobní dokumentace či katalogy zboží. Prohlídka výstavy je zpestřena o projekci v TV, interaktivní mapu, hry a kvízy v multimediálním kiosku či kreslení do sklářského písku,“ upřesnila další kurátorka výstavy, historička umění Kamila Valoušková.
Vlasti mil Langer
Zdroj a foto: Muzeum regionu Valašsko