V Rokytnici se zaměří na polytechniku
ROKYTNICE - Základní škola Rokytnice v těchto dnech finišuje s projektem polytechnického vzdělávání. Už od září budou mít žáci k dispozici nově vybavené učebny výpočetní techniky, dílny s moderními obráběcími stroji či venkovní environmentální zónu na školní zahradě. Nebudou chybět ani moderní výukové pomůcky, 3D tiskárny či nejrůznější AKU ruční nářadí.
„To vše, včetně potřebných stavebních úprav, přišlo školu na 23,2 milionu korun, z nichž však 20 milionů pokryla dotace z Integrovaného regionálního programu,“ uvedl Jiří Žůrek v zastoupení tiskové mluvčí vsetínské radnice Jana Raszkové.
Na rozdíl od ostatních vsetínských základních škol se rokytnická nezapojila do společného projektu Řemeslo má budoucnost, díky němuž se dočkaly nového vybavení za desítky milionů korun. Rozhodla se připravit vlastní projekt na podporu polytechnického vzdělávání.
V první vlně hodnocení v roce 2016 sice dotaci i přes splnění podmínek nezískala, ale po navýšení prostředků z fondů Evropské unie nakonec v závěru roku 2019 uspěla a mohla počítat s 20 miliony korun. Po aktualizaci projektu tak mohli Rokytničtí loni v srpnu začít s realizací svých plánů.
„Celkové náklady projektu dosáhnou nakonec 23,2 milionu korun. Rozdíl mezi dotací a celkovými náklady dofinancuje město ze svého rozpočtu,“ uvedl starosta Jiří Růžička.
První etapa projektu, ukončená letos v únoru, zahrnovala stavební práce. Ty se dotkly původní učebny jazyků, dílnyškolníka, přilehlého kabinetu a bývaléhoškolnického bytu, vybudována bylavnitřní datová síť rozvedená do všechučeben i kabinetů. Škola je pokrytai wi-fi sítí.
„Od března pak začala etapa druhá, spočívající v instalaci vybavení včetně nábytku a strojů,“ uvedl ředitel školy Hynek Hromada, podle jehož dalších slov díky projektu vznikne nová učebna robotiky, programování a jazyků vybavená 24 počítači, 3D tiskárnami, drony, LEGO roboty a další moderní technikou. V žákovských dílnách již jsou namontovány hoblice, nechybí zde množství kvalitního ručního nářadí,AKU nářadí, ale i stroje na obrábění dřeva – hoblovka s protahovačkou, pásová a pokosová pila a instalováno je rovněž odsávání. „Unikátem je pak dílna polytechniky, která vznikla v bývalém školnickém bytě. Její vybavení by mohl škole závidět lecjaký řemeslník. Jsou zde totiž umístěny čtyři moderní CNC obráběcí stroje – frézka, soustruh, router a vypalovací a gravírovací laser, ale i klasické stroje – stolní vrtačka, soustruh, frézka či pásová gravitační pila,“ dodal Jiří Žůrek.
Školní zahrada má nově environmentální odpočinkovou zónu určenou k relaxaci dětí, ale i výuce pěstitelských prací. Vybavena je zahradním domkem pro uložení nářadí a vyvýšenými záhonky pro pěstování zeleniny a bylin.
„Naposledy budou dodány nejmodernější výukové pomůcky pro botaniku, anatomii, zoologii. Vše by mělo být hotovo do poloviny července,“ řekl dále Hromada a dodal, že všechny nově vybudované učebny včetně hygienického zařízení jsou bezbariérové díky pořízení schodolezu.
„Rokytnická škola udělala obrovský pokrok ve vybavenosti a hlavně dílna polytechniky je svým nejmodernějším zařízením opravdovým unikátem. Děkuji všem, kteří se na realizaci projektu podíleli, za vynikající práci. Věřím, že nové vybavení bude naplno sloužit ke vzdělávání školákůa nejen jich,“ zhodnotil úspěšný projekt místostarosta pro školství Tomáš Pifka.
Vedení školy se už také připravuje na uvedení nového vybavení do praxe. „Od září dojde ke změně ve školním vzdělávacím programu, a to zařazením nového předmětu nazvaného Polytechnika. Žáci 6. a 7. ročníků sev něm budou věnovat ručnímu obrábění a 3D tisku, osmáci a deváťáci pak programování a obsluze CNC strojů,“ prozradil Hynek Hromada. „Projektové vybavení klade značný důraz na flexibilitu a další vzdělávání učitelů. V nejbližších měsících budou absolvovat desítky hodin školení, díky kterému budou schopni nové vybavení využívat ve výuce. Jejich odhodlání poprat se s tak velkou výzvou si opravdu velmi cením,“ ocenil ředitel školy.
Navštěvovat nově vybavené prostory budou i děti ze spolupracujících mateřských škol či žáci ze ZŠ Sychrov. Ve spolupráci s Alcedem a firmou Austin Detonator bude od září otevřen i kroužek Strojboti zaměřený na programování LEGO robotů, 3D tisk, programování v CADu a CAMu a následné aplikaci a výrobě naprogramovaných součástek na CNC strojích. „Tento kroužek bude mít v nabídce Alcedo,“ uzavřel Hromada.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Vsetín