V Kroměříži se uskutečnilo veřejné projednání územního plánu
KROMĚŘÍŽ - Zhruba 200 lidí se ve středu 7. srpna zúčastnilo veřejného projednání nového Územního plánu Kroměříž. „Rád bych občanům poděkoval za to, že jsou aktivní, že na jednání přišli a vznesli zde své dotazy. Zpracovatelé územního plánu se připomínkami a námitkami budou zabývat, a pokud to bude možné, pokusí se jim vyhovět. Naším společným cílem totiž je mít územní plán, který nebude lidi štvát, ale který městu v souladu se zákonnými předpisy umožní se udržitelným způsobem dále rozvíjet,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.
„Občané na projednání vznesli zhruba tři desítky dotazů. Své námitky a připomínky ale musejí podle zákona podat písemně, a to na adresu Městský úřad Kroměříž, odbor investic, oddělení územního plánování, Velké náměstí 115/1, 767 01 Kroměříž nebo datovou schránkou na adresu: bq2bfur, případně osobně v podatelně městského úřadu,“ sdělil Jan Vondrášek, kroměřížský tiskový mluvčí. „Doručit je musí nejpozději do sedmi dnů od konání veřejného projednání, tj. do 14. srpna včetně. Písemná forma je nutná, vystoupení na veřejném projednání podle stavebního zákona nestačí,“ upozornil vedoucí oddělení územního plánování Lukáš Adamík.
Dotazy se týkaly řady lokalit a navrhovaných změn. Kromě ploch určených k zastavění se občané zajímali zejména o budoucí vedení komunikací všech možných druhů. „Řešení dopravní obsluhy města navazuje na platný územní plán a věnuje se zejména propojení a doplnění stávajícího systému místních komunikací. Neznamená to však, že se v daných lokalitách počítá s vysokokapacitní silnicí charakteru městského obchvatu. Plochy pro veřejná prostranství a dopravu slouží jako prostorové rezervy, které lze v budoucnu dle aktuálních potřeb města využít pro různé druhy obsluhy, od cyklo a pěší stezky po plnohodnotnou ulici s místní komunikací,“ přiblížil za zpracovatele územního plánu architekt Lukáš Grasse.
Projednání územního plánu si nenechala ujít řada členů městského zastupitelstva. Někteří se však místo územního plánu věnovali politickému boji.
„Zastupitelé za subjekt Jaroslav Němec – Nezávislí bohužel zapomněli, že zpracovatele územního plánu vybírala jimi vedená rada v roce 2018. Přesto mi Petr Komínek vyčítá zařazení pozemku mého rodinného příslušníka mezi pozemky k zastavění. I když s tímto záměrem šel vybraný zhotovitel již do urbanistické soutěže několik let předtím, než jsem byl v říjnu 2022 zvolen starostou. Naopak Petr Komínek již nemluví o tom, že územní plán mezi zastavitelné řadí také pozemky jeho bratra,“ uvedl Opatrný.
Opoziční zastupitelka Jana Janoušková zase kritizovala i termín a místo konání veřejného projednání. „V tomto termínu se návrh územního plánu projednává například i v Brně a v Hradci Králové. Soudě podle hojné účasti občanů, termín nebyl překážkou k tomu, aby přišli. Zvolili jsme ho jako první možný s ohledem na to, že nechceme další průtahy v přípravě územního plánu. Paní Janoušková by se měla spíše ptát, co pro nový územní plán udělalo minulé vedení města, za kterého se ztratilo opravdu hodně času. Je to ostuda, že územní plán ještě nemáme schválený. Blokuje to rozvoj města,“ dodal Opatrný.
Jako místo pro konání veřejného projednání byla podle něho zvolena nejdůstojnější a nejdůležitější místnost městského úřadu. „Pro případ vyšší účasti jsme na radnici připravili i další prostory, kam bylo dění v jednací místnosti přenášeno. Kdo chtěl, dotaz mohl přednést osobně v zasedací místnosti. Nikdo nebyl na svých právech omezen. Přiznávám však, že jsme účast neodhadli správně. Po bitvě je ale každý generál. Občanům se za to omlouvám,“ uzavřel kroměřížský starosta.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městský úřad Kroměříž