Světový den první pomoci: Jak zachránit lidské životy poradí tým zdravotníků z Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí

13.09.2024 09:13

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Světový den první pomoci byl založen Mezinárodní federací společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) v roce 2000 a letos připadá na sobotu 14. září. „Tento den se zaměřuje na zvýšení povědomí o klíčové roli, kterou hraje první pomoc v různých krizových situacích, od úrazů po srdeční zástavy. Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí pravidelně organizuje kurzy první pomoci pro širokou veřejnost, firmy a studenty základních škol, aby připravila co nejvíce lidí na to, jak jednat rychle a efektivně v případech ohrožení života,“ uvedla Radka Miloševská, tisková mluvčí nemocnice.

„Cílem Světového dne první pomoci je zvýšit povědomí o důležitosti poskytování první pomoci v různých situacích, jako jsou úrazy, srdeční zástava, otravy, fyzické útoky a další nebezpečné situace. Má také za cíl zlepšit povědomí lidí o tom, jak poskytnout první pomoc, aby byli v případě nebezpečí schopni jednat rychle a efektivně,“ říká na úvod Anna Staňková, lektorka školení první pomoci a zdravotnická záchranářka ARO Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí.

I když je tento den spojen pro letošní rok s datem 14. září, zaměstnanci anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí poskytují první pomoc celoročně. „Světový den první pomoci však není u nás pouze o jednom dni. Náš personál se s nutností poskytnout neodkladnou první pomoc setkává denně u pacientů, které k nám v akutních stavech doveze záchranná služba,“doplňuje Anna Staňková.

„V rámci Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí provádíme pravidelné roční školení první pomoci pro naše zaměstnance, ať se jedná o nezdravotníky v rámci technického provozu, stravovacího úseku či nelékařské profese napříč odbornostmi a odděleními,“ doplňuje výčet služeb Anna Staňková. Tato školení v rámci nemocnice poskytuje tým složený jak ze záchranářů, tak i erudovaných všeobecných sester. Tyto služby nabízí Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí prostřednictvím svého týmu také externím firmám a společnostem, které pravidelně poptávají školení v rámci první pomoci pracovníky anesteziologicko-resuscitačního oddělení.

„V rámci naší odborné skupiny se dokážeme u termínů školení v externích firmách mimo nemocnici vždy prostřídat. Většinou se zaměřujeme na poskytnutí první pomoci primárně u toho odvětví, kterým se firmy zabývají. Například u firmy zabývající se chemickým průmyslem klademe větší důraz na otravy, poleptání a popáleniny. Samozřejmě probíráme také možnosti poskytnout první pomoc i v ostatních oblastech. Naše školení trvá dvě hodiny, a pokud zaměstnanci firem chtějí, mohou si prakticky nacvičit různé typy ošetření v rámci úrazů,“ vysvětluje princip školení zdravotnická záchranářka.

Kromě firemního vzdělávání se nemocnice věnuje i školení první pomoci pro širokou veřejnost.„Tyto kurzy pro veřejnost jsme začali pořádat před dvěma lety v městské knihovně a na základě velkého počtu zájemců bychom v nich chtěli i nadále pokračovat,“ dodává záchranářka.

Specifické školení nabízí skupina zdravotníků anesteziologicko-resuscitačního oddělení studentům základních škol v rámci projektu Neboj se pomoci.„Dětem zejména na prvním stupni je nutné vysvětlit poskytování první pomoci jednodušším způsobem. Důležité je znát telefonní číslo na záchrannou službu a mít alespoň základní povědomí o tom, jak například zastavit krvácení,“ uzavírá lektorka kurzů první pomoci Anna Staňková. 
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí