Stará řemesla ožijí na hradě Malenovice

30.08.2021 15:07

MALENOVICE - Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo na sobotu 4. září pro návštěvníky všech věkových kategorií čtvrtý ročník celodenního rodinného programu s názvem Stará řemesla na hradě Malenovice, který bude největší akcí muzea v letošní sezóně.

„Předchozí tři ročníky stačily k tomu, aby ji návštěvníci ze Zlína i okolí zařadili ke svým oblíbeným, jistě i kvůli tomu, že program se každoročně zčásti obměňuje. Jednoznačně největší atrakcí dne zůstává tavba železa v replice pece s tenkou hrudí tak, jak probíhala už v době starých Slovanů. Návazné zpracování železa předvede mistr kovář, zdobení kovových výrobků předvedou rytci,“ uvedla Silvie Lečíková, vedoucín obchodního oddělená muzea.
„Právě to, že návštěvník vidí celý nesmírně náročný proces zpracování železa, od obyčejné horniny až po hotový výrobek, je opravdu ojedinělé a pro diváky zvlášť poutavé,“ řekla Petra Hanáková z oddělení přírodních věd Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, jedna z autorek celého konceptu akce. Na místě budou také k vidění archeologické nálezy železných předmětů a odborní pracovníci muzea budou odpovídat na zvídavé dotazy návštěvníků. Na kovářské téma pak ideálně navazuje i sezónní výstava v hradní hájence Krása v ohni zrozená, věnovaná místnímu kováři Vojtěchu Sousedíkovi.

Po předchozích zkušenostech očekávají pořadatelé velký zájem o ukázky pečení kvasového chleba v replice středověké chlebové pece a o vše, co souvisí s jeho přípravou. Očekávat se dá i velký zájem o umění perníkářky nebo o ukázky a povídání u stánku Včelařství u sv. Vendelína. Na některých stanovištích budou řemesla předvádět zástupci Střední školy COPT Uherský Brod a Střední odborné školy Luhačovice, kteří se na akci prezentovali už vloni s velkým ohlasem.
„Novinkou v programu je naopak předvedení výroby keramiky tradiční provázkovou technikou i točením na hrnčířských kruzích, o které se postarají studentky SOŠ Luhačovice. Pozornost určitě přiláká i nový experiment v podobě zemní pece, kde se bude keramika vypalovat. Odborný výklad a ukázky archeologických nálezů keramiky poskytne divákům muzejní archeolog,“ přidala Silvie Lečíková.

„Snažíme se zachovat experimentální charakter akce a prezentovat hlavně ta řemesla, která navazují na expozici Dřevo proutí sláma v hradní hájence,“ doplnila Petra Hanáková. Letos budou moci návštěvníci vidět zblízka výrobu slaměných ošatek i práci košíkáře, který představí i neobvyklou techniku pletení ze smrkových kořenů.

V prostoru předhradí a hradní hájenky připravilo také oddělení muzejní pedagogiky s odbornými pracovníky muzea řadu interaktivních koutků pro velké i malé návštěvníky. „V tom, že Stará řemesla na hradě v Malenovicích nenabízejí jen samotné ukázky řemesel, ale i možnost téměř všechno si osahat a vyzkoušet, vidím velký přínos této akce,“ sdělila radní pro kulturu a školství Zlínského kraje Zuzana Fišerová.
„Hlavně děti se tak hravou formou učí ajak všichni víme, takto získané vědomosti jsou v paměti usazeny mnohem lépe než pouhé teorie. Pro některé může být navíc takový zážitek určující pro volbu budoucího povolání,“ dodala krajská radní.

Akce začíná 4. září 2021 v 10 hodin v předhradí a do 18 hodin. Vstupné činí 60 Kč, pro děti od 3 do 15 let 30 Kč. Pro zájemce jsou navíc připraveny klasické prohlídky hradu. Opět budou připraveny stánky s občerstvením, řemeslnými výrobky a muzejními publikacemi.

Více informací na www.muzeum-zlin.cz.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Muzeum jihovýchodní Moravy