Sexuolog Pavel Havelka: V ambulanci řeším i ženský orgasmus

08.08.2024 11:07

ZLÍN - Sexuologická ambulance v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně funguje už třetím rokem jako jediná ve Zlínském kraji. „Většinu pacientů tvoří muži, do ambulance však přicházejí také páry nebo ženy samotné, které řeší například problémy s dosažením orgasmu. Právě dnešek, tedy 8. srpen, je Mezinárodním dnem ženského orgasmu,“ uvedla Dana Lipovská, tisková mluvčí nemocnice.

Podle vedoucího lékaře sexuologické ambulance Pavla Havelky úloha a benefity ženského orgasmu nejsou, na rozdíl od toho mužského, přesně známy. „Velká část studií a teorií se snaží prokázat jeho význam u oplodnění, podobně jako u mužské populace. U ženského orgasmu se vyplavuje velké množství hormonů důležitých při reprodukci (oxytocin a prolaktin), dochází ke zvýšenému prokrvení pochvy, dělohy a pánve, dochází ke změně postavení děložního hrdla, což by mohlo napomáhat úspěšnému otěhotnění. Je to ale složitější, protože víme, že v populaci je osm až deset procent žen, které jsou anorgastické (úplná absence orgasmu nebo jen občasná), a i tyto ženy otěhotní, dokonce často jednodušeji než ženy multiorgastické. A otěhotnět se dá i při bolestivém nebo dokonce násilném pohlavním styku,“ popsal lékař Pavel Havelka a dodal: „Další část prací pohlíží na orgasmus z evolučního hlediska – jako na vyhledání a udržení zdrojů. Jde o přírodní výběr, kdy ti nejlepší samci, tedy muži, kteří mají zdroje a jsou schopni se postarat o potomstvo, jsou „odměňováni“ častějším orgasmem u partnerek s navozením určité mužské ješitnosti. A to pak vede k udržení kvalitního partnera. No a další teorie říká, že orgasmus k ženám patří jen kvůli tomu, že jsou společně s muži stejným druhem. Podobně jako u bradavek, které ženy potřebují ke kojení a muži je mají jenom proto, že patří ke stejnému druhu.“

Orgasmus obecně je důležitou součástí pohlavního života, vede k fyzickému, a především emocionálnímu uvolnění a uspokojení. Je mnoho žen, které nikdy orgasmus neměly, přesto mají spokojený sexuální život a žijí ve spokojeném partnerském životě. Do sexuologické ambulance však přijdou ženy, které to považují za hendikep.

„V ambulanci jsem řešil několik žen, které měly problém s dosažením orgasmu. Obecně platí, že ‚cvičení dělá mistra‘. Problém s orgasmem mají ženy na začátku svého sexuálního života, většinou se to postupně zlepšuje. Důležité je také poznání vlastního těla, objevení erotogenních zón, souznění a pohoda v partnerském vztahu. Velmi často se ženy bohužel s touto situací smíří, přitom možností řešení je hned několik – rehabilitace pánevního dna, nácvik masturbace, použití erotických pomůcek, psychoterapie a podobně,“ doplnil Pavel Havelka.

Sexuologickou ambulancí Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně prošlo za necelé tři roky téměř 900 pacientů, z toho zhruba 200 žen.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně