Rok od první robotické operace: spokojení pacienti i operatéři
ZLÍN - První robotickou operaci s chirurgickým robotem DaVinci Xi provedli lékaři v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně 6. října 2023. Jednalo se o urologického onkologického pacienta a případ radikální prostatektomie.
„K robotické operativě se pak postupně přidaly i další obory – chirurgie a gynekologie. Za rok to bylo celkem 234 robotických operací. Nejvíce robotických operací, tedy 119 (chirurgové 50, gynekologové 65), provedli ve zlínské krajské nemocnici urologové,“ uvedla Dan Lipovská, tisková mluvčí nemocnice.
„Práci s robotem hodnotím velmi pozitivně. Od zlepšení anatomické orientace při preciznější a šetrnější preparaci po tendenci zachovat maximální možnou funkčnost přesným zacílením. Navíc se člověk pořád učí, posunuje ve studiu, učí se nové postupy, testuje nástroje, materiály, zavádí nové operace a podobně. Operatér předtím přemýšlel, jakým způsobem danou věc odoperovat – otevřeným či laparoskopickým způsobem. Teď se spíše ptáme, co nám stojí v cestě to udělat roboticky, tedy miniinvazivně. Nejsilnějším argumentem je však pozitivní vnímání ze strany samotných pacientů. Jejich reakce na operaci, délku hospitalizace, řešení jejich životního problému, což diagnóza rakoviny jistě je. Vlastně mě nejvíc překvapilo to, jak operace vnímají pozitivně naši pacienti,“ řekl Martin Kučera, primář Urologického oddělení KNTB.
V současné době urologové provádějí sedm typů robotických operací. Nejčastěji již zmíněnou radikální prostatektomii, ale také odstranění nádorů ledvin. Srovnání „otevřené“ a robotické operace je u těchto výkonů silně ve prospěch robotiky. „V roce 2022 jsme dělali pouze jednotky radikálních prostatektomií ročně, a to laparoskopicky. Teď jsme za rok fungování robota provedli více než 80 takových operací včetně těch rozšířených o odstraňování pánevních mízních uzlin u pokročilých a vysoce rizikových nádorů prostaty,“ doplnil primář Martin Kučera.
Tomu, aby lékař mohl používat při operaci robotický systém, předchází náročné vzdělávání, které končí teoretickými a praktickými zkouškami v zahraničí. Letos v září získal certifikát na tzv. konzolového chirurga další urolog ze zlínské krajské nemocnice, jeho kolega se certifikoval na asistenta. Urologické oddělení má tedy již dva uro-robotické týmy, díky čemuž může portfolio operací postupně ještě rozšířit. V příštím roce je v plánu certifikace třetího týmu.
Všichni lékaři, kteří pracují s chirurgickým operačním robotem, mají velmi podrobnou zpětnou vazbu od firmy Synektik, která robotický systém DaVinci prodává a také v něm odborníky školí. Robot je totiž napojen na síť a centrála firmy sleduje každou operaci, její typ, délku, použití nástrojů, dokonce procentuální využití každé ruky operatéra zvlášť. Lékaři tak zjistí, jak si vedou v rámci Evropské unie a v čem je potřeba se zlepšovat, někdy absolvují další školení s „mistry“ v oboru, kteří s nimi sdílejí své zkušenosti.
„Je to neustálý proces učení a zlepšování. Vedeme si i vlastní pečlivou statistiku, kdy voláme našim pacientům a chceme znát jejich pocity, následky operace. Zvykli jsme si vystavovat pravdivá vysvědčení. A já tam za urologii zatím vidím hodně jedniček, za což patří poděkování celému týmu urologie.“ dodal Martin Kučera, primář Urologického oddělení KNTB.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně