Restaurovaný kamenný kříž se vrátil do Kvítkovic

17.11.2024 10:06

OTROKOVICE - Kamenné kříže i sochy podél cest nebo volně v krajině zanechávají nezapomenutelný otisk minulosti. „V pátek 8. listopadu se do Kvítkovic vrátil Hložkův kamenný kříž z roku 1885. Obohatil prostranství před hřbitovem. Na restaurování torza Hložkova kamenného kříže s doplněním jeho chybějících částí a přemístěním před kvítkovický hřbitov vynaložilo město Otrokovice 200 tisíc korun,“ informovala Lenka Vaculová, otrokovická tisková mluvčí.
Jedná se o zrestaurovanou a doplněnou plastiku, jejíž torzo dlouhé roky stálo na rozcestí silnic třetí třídy a rozhraní katastrů Kvítkovic, Pohořelic a Napajedel. Bývalé rozcestí pohltila výstavba dálnice D55, kříž se ale městu podařilo zachovat. „Obnovená památka, o které se mnozí možná již domnívali, že se stavbou dálnice ztratila v nenávratnu, znovu obohatí veřejný prostor a bude všem připomínat kousek z historie našeho města,“ míní místostarosta Otrokovic Petr Ťopek.
Kvítkovický kříž nechal v roce 1885 na svůj náklad postavit místní sedlák Jan Hložek .„Autorem plastiky je v širším regionu dobře známý Karel Sommer, který na přelomu 19. a 20. století patřil k významným kamenosochařům v Kroměříži. Na svých pracích, vesměs kvalitních kamenosochařských dílech, s oblibou používal novogotický dekor. Ten bylo možné sledovat i na torzu kvítkovického kříže, a proto byla celá plastika doplněna a obnovena v tomto duchu,“ uvedl kronikář města Petr Klokočka z odboru školství a kultury. Restaurování a doplnění se ujal umělecký kamenosochař Filip Slezák z Bohuslavic.
Radnice nechala památku zrestaurovat včetně doplnění chybějících částí a nově umístit na důstojné místo před kvítkovickým hřbitovem. „Akce proběhla v souladu s Plánem obnovy památek místního významu ve vlastnictví města Otrokovice na roky 2024 až 2032. Velmi mě těší, že i v dalších letech budou postupně místní památky s péčí řádného hospodáře obnovovány,“ sdělila Barbora Galatík Šopíková, vedoucí odboru školství a kultury, pod který památková péče spadá.
Otrokovice se k obnově památek vracejí po delší době. „Předchozí plán se schvaloval naposled v roce 2007 a z větší části byl realizován do roku 2010. Této skutečnosti však odpovídá i to, že naprostá většina objektů v současnosti již znovu potřebuje opětovnou údržbu minimálně v rozsahu rekonzervace, v některých případech však i rozsáhlejší,“ řekla starostka Otrokovic Hana Večerková s tím, že plán obnovy vychází z komplexního zhodnocení kulturně historických kvalit a technického stavu památek.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městský úřad Otrokovice