Radnice vzkazuje: Jeden z receptů, jak na přemnožené holuby - nekrmit je

10.08.2024 13:59

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Radnice v Uherském Hradišti se dlouhodobě zabývá snahou o omezení počtu holubů ve městě. Navzdory tomu, že před několika lety se v samotném centru města nepříznivý stav podařilo snížit, naráží město v poslední době opět na citelný nárůst holubí populace. Trvalé redukce počtu holubů však město nedosáhne bez pomoci samotných obyvatel. Jedním z účinných receptů, jak toho dosáhnout, je totiž holuby nekrmit.
„Počet holubů, kteří se zdržují v hejnech v centru Uherského Hradiště nebo okolí, se odhaduje na zhruba 1.500 kusů. Holubi se více či méně pravidelně zdržují na 12 lokalitách, které využívají jako shromaždiště, hnízdiště a jako nocoviště. V poslední době se podařilo eliminovat hejno holubů na ČSAD a v lokalitě domu U Obrů, zde se však hejno částečně přesunulo na sídlo Střední uměleckoprůmyslové školy,“ uvedl Jan Pášma, tiskový mluvčí radnice.
Jedním z hlavních problémů spojených s přemnožením městských holubů je znečištění veřejných prostranství. Dalším problémem, který mohou městští holubi způsobovat, je poškozování majetku. Odstraňování holubího trusu z fasád domů je mimořádné náročné a jde vlastně o obdobu odstraňování graffiti. Holubí trus je agresivní a materiály fasád rozežírá. Nejproblematičtější lokalitou je dlouhodobě  střed města s městskou památkovou zónou.
„Holubi jsou jedni z nejběžnějších druhů ptáků, které lze v městském prostředí vidět.  A v poslední době dochází opět k jejich přemnožení. Městští holubi nejenže mohou být nepříjemní a obtěžující, ale také mohou představovat zdravotní riziko. Jejich trus, který je všude ve značném množství, může obsahovat bakterie a choroboplodné organismy nebezpečné pro lidi,“ popsal místostarosta města Čestmír Bouda. 
Město už do snahy o snížení počtu holubů v minulosti nasadilo nejrůznější prostředky a metody: odchyt (za loňský rok bylo odchyceno 701 holubů), dosedací hroty, plašičky, nasazení dravců, vybírání vajec a další.
„Lidé si stěžují, že je centrum města znečištěné holubím trusem, a přitom krmení holubů vidíme dnes a denně. Je to sice na první pohled pěkné, zábavné zejména pro děti, ale když budeme holubům stále sypat, nikdy se jich nezbavíme. Holubi velmi dobře vědí, kde mají stálý přísun potravy a stahují se tam. Prosíme tedy občany, aby k věci přistupovali více racionálně a krmení holubů si napříště rozmysleli. Bez našich zbytků pečiva holubi hlady určitě nepojdou a chvilková zábava opravdu nestojí za to, aby jich bylo čím dál víc,“  požádal Čestmír Bouda.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Uherské Hradiště