Putování po Cyrilometodějské stezce
Cyrilometodějská stezka vede po ojedinělých místech s historií sahající do doby Velkomoravské říše. Na této značené dálkové pěší trase různé délky a náročnosti jsou desítky památných míst a nádherná příroda. Cyrilometodějská stezka slaví odkaz slovanských věrozvěstů a 1160 let živé kulturní tradice. Přináší zážitek, poznání i uvědomění, ať už na pěších trasách, památkách či akcích.
„Již tuto neděli 18.srpna můžete část Cyrilometodějské stezky poznat, a sice s chřibským průvodcem. Akce, která se koná za každého počasí, vede od Chabaní kolem Břestecké skály k Buchlovu. Zpáteční cesta přes vrchol Modla s kaplí svaté Barbory. Komentovaná trasa je dlouhá přibližně devět kilometrů, a je zasazená do středně náročného terénu po jednom z nejkrásnějších hřebenů v Chřibech. Sraz je v 9.00 hodin na parkovišti u sekvojovce na Chabaních v obci Břestek,“ informoval Petr Michalec z CCRVM.
V celém Česku existuje přibližně 930 km pěších cyrilometodějských tras směřujících z různých směrů na poutní místo evropského významu – Velehrad. Právě zde prohlásil první slovanský papež, sv. Jan Pavel II., po pádu železné opony: „Zde jsou naše kořeny“. Velehrad je domovem Zlaté růže, kterou papež věnoval, a můžete ji obdivovat v podzemí baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje.
„V okolí tohoto renomovaného poutního místa se nachází řada středověkých hradisek, kde soluňští bratři v 9. století přímo působili. V blízkosti Velehradu je také Arecheoskanzen Modrá s Klenotnicí Velké Moravy, kde se nachází řada jedinečných nálezů z dob Velkomoravské říše. Tuto expozici můžete shlédnout do konce listopadu letošního roku,“ dodal Michalec.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy