Příběhy českých vojáků na zahraničních misích ve fotografiích vystavuje Zlaté jablko
ZLÍN - Tři ženy a devět mužů, dvanáct novodobých válečných veteránů, představují své příběhy návštěvníkům Zlatého jablka ve Zlíně. Osobité portrétní fotografie doplněné autentickými citacemi z rozhovorů jsou v obchodním centru vystaveny pod názvem „… s vědomím rizika“ do 14. listopadu. Cílem je ukázat působení českých vojáků v zahraničí za uplynulých 30 let.
„Mezi vybranými veterány jsou vojákyně a vojáci různých hodností, zastoupeny jsou také nejrůznější vojenské odbornosti – velitelé, bojovníci, štábní pracovníci, logistik, kaplan, lékařka a mírový pozorovatel OSN,“ uvedla tisková mluvčí obchodního centra Kateřina Martykánová. „Vojáci přijímají účast v operacích s vědomím rizika toho, co všechno mohou ztratit, ale i získat prostřednictvím nových poznatků a nenahraditelných zkušeností. Někteří z nich stanuli tváří v tvář nepříteli, jeden z vojáků prezentovaných v rámci výstavy dokonce padl při plnění úkolu v Afghánistánu v srpnu 2018,“ řekl k výstavě ředitel Krajského vojenského velitelství Zlín plukovník Potyka.
V současné době je v České republice asi 15 tisíc novodobých veteránů. Prostřednictvím vzpomínek a portrétních fotografií dvanácti z nich dá výstava nahlédnout do světa vojáků v zahraničních misích v letech 1990-2020. Tito veteráni se účastnili operací v Zálivu, Afghánistánu, Iráku, na Balkáně, v Mali, v Pobaltí nebo mise OSN ve Středoafrické republice.
Kromě nedávné historie novodobých misí výstava prezentuje také výsledky výzkumu Vojenského historického ústavu Praha.
Na Den válečných veteránů, který si připomínáme 11. listopadu, bude ve Zlatém jablku možné zapojit se do sbírky ve prospěch Fondu vojenské solidarity. Tento fond je určen na pomoc všem vojákům České republiky. Rovněž podporuje nezaopatřené děti vojáků, kteří zahynuli při plnění služebních povinností doma nebo v zahraničí. Každý, kdo se rozhodne přispět do tohoto fondu libovolnou částkou, obdrží jako projev poděkování odznak v podobě vlčího máku.
„Výstavu připravil Vojenský historický ústav Praha a Krajské vojenské velitelství Zlín a přístupná je do 14. listopadu v prostorách prodejní galerie po celou otevírací dobu obchodního centra,“ dodala na závěr Kateřina Martykánová.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Obchodní centrum Zlaté jablko