Pozvánka na dnešní vernisáž Zlínského salonu mladých

07.09.2021 08:59

ZLÍN - Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve na vernisáž Zlínského salonu mladých 2021 s podtitulem Země pod nohama, která se uskuteční dnes od 17.00. „Výstava současného umění, která představuje mladou generaci umělců z České a Slovenské republiky, je k vidění ve 14|15 Baťově institutu a také v Památníku Tomáše Bati od 8. září do 31. října,“ uvedla Šárka Michalíková z krajské galerie.
Letošní už osmý ročník Zlínského salonu mladých je v mnohém jiný. S přechozími jej spojuje především název a zaměření na mladší uměleckou scénu. Vedle změn, které se týkají výběru umělců a vzniku jejich děl, přichází i s dalšími koncepčními změnami.
„Vystavující k účasti nevyzývala jury, ale oslovovala je kurátorská dvojice Tereza Záchová a Nikolas Bernáth na základě tematické linky, kterou si vytkli. Jury si však ponechala úlohu, která jí v tradičním salonu nejvíc přísluší – posoudit jednotlivé umělecké realizace se záměrem doporučit díla zvláště vhodná k zakoupení do sbírky pořádající instituce. Do jisté míry se tak vracíme k praxi, která byla jednou z hlavních charakteristik někdejších baťovských salonů. Jejich cílem bylo nakoupit mimořádná umělecká díla pro nově vznikající veřejnou galerii.“ vysvětlil ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně Václav Mílek.
Na přehlídce se objevují díla třinácti autorek, autorů a skupin a představuje témata, která v tvorbě mladých umělců a umělkyň rezonují. „Popření klimatické změny udělalo v umění poměrně silnou trendovou čáru. Klimatické změny však nepřišly ze dne na den. Jsme svědky intenzivního rozpadu názorů, začínajících nepokojů, politické nestability, ekologických bojů, které sílí a nabírají novou intenzitu ve světě. Hrozby populismu se tak týkají nás všech, ať již v obecné univerzalitě, jako je půda, teritorium, místo či region nebo v aktuálních problémech migrace, ekologie, postkolonialismu či nový nástup nacionalismu.“ popsala kurátorka výstavy Tereza Záchová.
Objevují se tak zde například díla zabývající se plastovým odpadem, videoeseje na téma domestikace nebo dokument o záhadném chátrajícím místě bývalého úhelného dolu. Zlínská krajina zase inspirovala dvojici Karin Šrubařovou a Nikolu Brabcovou k vytvoření haptické materiální laboratoře. Jejich poetika zasahuje do experimentů s bylinami a zkušeností samotné přírody a jejím tichým pozorováním a porozuměním.
V druhé části výstavy nainstalované v Památníku Tomáše Bati s podtitulem Nebe nad hlavou se objevují díla, která se zabývají fenoménem ghost flights, možností znovuobjevení a využití raných dopravních technologií a strojů v dnešním plně automatizovaném světě, ale také silné introspektivní dílo Roberta Gabrise zabývající se původem a rodinnou historií.
„Je důležité, aby galerie financované z veřejných prostředků dávaly prostor mladým umělcům. Objevit talent vyžaduje nejen dobrý instinkt, ale především systematickou práci kurátorů. Myslím, že Krajské galerii výtvarného umění se to daří. Nevybírá díla líbivá, ale taková, která vzbuzují diskuzi. Ekologie a klimatické změny jsou v dnešní době tématem, kterým se  musíme zabývat. Věřím, že Zlínsky salón mladých rozproudí debatu o umění i společnosti,“ komentovala výstavu Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství Zlínského kraje.
Návštěvníci jsou také zváni na komentované prohlídky, které proběhnou v neděli 12. září v 15.00 a v pátek 17. září v 17.00.
Záštitu nad Zlínským salonem 2021 převzali ministr kultury České republiky Lubomír Zaorálek, hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, primátor statutárního města Zlína Jiří Korec. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Zlínského kraje a statutárního města Zlína. Více informací naleznete na www.galeriezlin.cz.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Krajská galerie výtvarného umění