Povodně na krajských silnicích přijdou na 42 milionů korun
ŔEDITELSTVÍ SILNIC ZLÍNSKÉHO KRAJE - Nedávné několikadenní vytrvalé deště vedly ve Zlínském kraji k zaplavení nebo k pádu podmáčených stromů a následnému dočasnému uzavření přibližně třiceti úseků silnic II. a III. třídy. Protipovodňové práce silničářů a odstraňování vzniklých škod budou stát přes 42 milionů korun.
Vytrvalé deště v období od pátku 13. do pondělí 16. září 2024 a vzestup hladiny vody v potocích a řekách působily škody na silničním majetku ve Zlínském kraji. „Déšť nás nezasáhl s takovou intenzitou jako například sever Moravy, přesto vznikaly nemalé škody i ve Zlínském kraji,“ uvedl ředitel Ředitelství silnic Zlínského kraje Bronislav Malý.
V důsledku přívalů povrchové dešťové vody, zaplavení silnic blátem, ucpání propustků či sesuvů terénu nebo pádu stromů na vozovky museli silničáři v uvedené době uzavřít na pokyn složek integrovaného záchranného systému ve všech čtyřech okresech Zlínského kraje zhruba 30 úseků silnic II. a III. třídy.
„Někde jen na několik hodin, než voda opadla, někde i na několik dnů. U Valašského Meziříčí-Juřinky, kde hrozil pád kamenů ze svahu, uzavírka dosud trvá. Byly zaznamenány různě rozsáhlé vodou způsobené škody téměř na 60 kilometrech krajských silnic. Během povodňové situace byla posílena nepřetržitá pohotovostní služba pracovníků na jednotlivých střediscích podniků Správy a údržby silnic. Tito lidé vyjížděli ještě za deště rozmísťovat do terénu zákazové dopravní značky, odstraňovat padlé stromy, čistit ucpané propustky. Po opadnutí vody hned následovalo čištění zanesených příkopů, žlabů a krajnic. Musí se odvážet naplaveniny,“ sdělil Vojtěch Cekota, tiskový pracovník ŘSZK.
Na krajských silnicích nebo v jejich bezprostřední blízkosti byly zaznamenány sesuvy půdy, a to v Halenkovicích, v Bílovicích a mezi Provodovem a Ludkovicemi. „Ve spolupráci s geologem budeme prověřovat, jestli jde jen o odplavení zeminy, nebo o hlubinné sesuvy a jestli bude nutná jejich sanace v podobě nákladnějších investičních akcí,“ popsal situaci Bronislav Malý.
„Můžeme ocenit dobrou komunikaci mezi silničáři a operačními středisky hasičů i policie. Mimořádnou situaci se podařilo zvládnout,“ dodal ředitel ŘSZK. Celkové náklady na dosud vyčíslené zásahy silničářů během povodní a na odstraňování následných škod na silnicích II. a III. třídy odhaduje ŘSZK na 42,1 milionu korun.
Vlastimil Langer
Zdroj: Ředitelství silnic Zlínského kraje
Foto: Archiv SNZK