Pověřeným zastupitelem pro územní plán je místostarosta Pavel Motyčka
KROMĚŘÍŽ – Kroměřížské zastupitelstvo schválilo místostarostu Pavla Motyčku jako určeného zastupitele pro spolupráci s pořizovatelem Územního plánu Kroměříž. „Udělám maximum pro to, abychom společně územní plán dotáhli do takové podoby, že ho zastupitelstvo bude moci v tomto volebním období schvalovat. Poté, co se s návrhem seznámila veřejnost a co lidé podali řadu námitek, bude nutné tyto námitky vypořádat a o problémových oblastech územního plánu také s veřejností a samozřejmě i se zastupiteli města komunikovat,“ řekl Motyčka.
Úlohou určeného zastupitele je zejména spolupráce s pořizovatelem při vyhodnocení výsledků projednání návrhu územního plánu, vyhodnocení výsledků projednání a zpracování návrhu rozhodnutí o námitkách a návrhu vyhodnocení připomínek uplatněných k návrhu územního plánu. „Pověřením určeného zastupitele neztrácí zastupitelstvo žádnou ze svých pravomocí při schvalování jednotlivých kroků při pořizování územního plánu. Rozhodování o schvalování dokumentace a jejích změn je plně v kompetenci zastupitelstva města,“ vysvětlil Jan Vondrášek, kroměřížský tiskový mluvčí.
Město Kroměříž má od loňského listopadu zřízen i výbor pro územní plán, který je poradním orgánem zastupitelstva a ve kterém jsou zastoupené všechny politické strany či hnutí, jež se do městského zastupitelstva po minulých komunálních volbách dostaly.
„Pověřeným zastupitelem pro spolupráci s pořizovatelem územního plánu zastupitelstvo v prosinci roku 2022 zvolilo starostu Tomáše Opatrného. Funkce se letos v srpnu vzdal poté, co se stal terčem útoků opozice, jejíž zástupci Opatrnému vyčítali údajný střet zájmů. Starosta to odmítl s tím, že ve prospěch svůj ani svých blízkých nikdy neintervenoval a podobu územního plánu neovlivňoval. Proces schvalování navíc teprve začne. Funkce se starosta vzdal kvůli tomu, aby politické tlaky proces tvorby územního plánu nezatěžovaly,“ připomněl tiskový mluvčí
Územní plán je totiž nejdůležitějším nástrojem územního plánování a určuje koncepci rozvoje města. Mimo jiné říká, kde se smí stavět, případně co a za jakých podmínek, kde třeba lze stavět byty a kde průmyslové objekty. Stanovuje ale například i podmínky pro stávající stavby a navrhuje v krajině místa pro zeleň, pro rekreaci, pro ochranu rostlin a živočichů. Tvorba územního plánu trvá zpravidla několik let. Nový územní plán Kroměříže zpracovává sdružení architektů GGM – Ivan Gogolák, Lukáš Grasse a Petr Malý. Rozhodla o tom rada města v létě roku 2018.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městský úřad Kroměříž