Podzim v muzeu může být příjemný
ZLÍN - Zlínské muzeum vstupuje do měsíce s října s pestrým programem na všech svých objektech. Po letních měsících zaměřených na velké akce jako noční prohlídky hradu či Stará řemesla na hradě přichází s podzimem čas pro akce komornější, ale stejně zajímavé.
„Pokud začneme přímo Zlínem, tak tady nabídne muzeum 4. října od 17 hodin mimořádnou přednášku věnovanou unikátnímu archeologickému nálezu pohřebiště germánských bojovníků u Roštění. Vedoucí výzkumu Tomáš Zeman z Moravského zemského muzea představí kromě samotné lokality i pohřbívání Germánů v době římské obecně,“ sdělila Silvie Lečíková, vedoucí obchodního oddělení MJVM Zlín.
Další přednášky se odehrají už 6. 10. na hradě Malenovice, kde se pomalu připravuje ukončení letošní návštěvní sezóny, která končí 30. 10. Kurátorky dvou sezónních výstav - přírodovědné Jantar ze Študlova a etnografické Jaroslav Koželuha – budou připraveny od 15 hodin provést případné zájemce a nabídnout jim zasvěcený komentář.
Také Muzeum luhačovického Zálesí má v říjnu co nabídnout. Vernisáží v 17 hodin zde bude 6. 10. zahájena nová výstava Dušan Samo Jurkovič známý a neznámý, která v luhačovickém Městském domu kultury Elektra představí téměř neznámé dílo tohoto architekta z jeho působení na Slovensku i jeho vyhlášené stavby inspirované lidovým stavitelstvím na Moravě.
„Pro milovníky přírody a historie je pak připraveno 8. 10. tradiční Setkání na starém Světlově, kde památkář Radim Vrla představí nové objevy a stará tajemství tohoto hradu. S přírodou jsou tradičně spojeny i muzejní bylinkářské dílny. Říjen nabídne rovnou dvě setkání na toto téma: 8. 10. odpoledne to bude dílna Byliny a textil a 18. 10. program k Mezinárodnímu dni stromů Léčivá síla stromů. Slovem a obrazem zde přiblíží léčivé účinky stromů a keřů botanička Petra Hanáková, hrou na indiánské flétny ji doprovodí Dušan Hanák,“ pokračovala Lečíková.
Hlavním „chodem“ v nabídce Muzea jihovýchodní Moravy zůstává v těchto dnech výstava Zlín 700 mapujících historii města z různých pohledů. „Jako doprovodný program máme v nabídce komentovanou prohlídku této výstavy pro veřejnost,“ řekla Silvie Lečíková z obchodního oddělení muzea. „
Kurátorka Yvona Činčová a archeoložka Jana Langová představí výstavu i její zajímavosti 13. října od 16 hodin. Pro rodiny s dětmi připravilo lektorské oddělení muzea tvořivou dílnu Vzkříšení starozlínského ornamentu, která je naplánovaná na 15. října. Za zmínku určitě stojí i řada programů, které jsou připraveny k výstavě pro školní skupiny tak, aby se i žáci a studenti seznámili s historií města příjemnou formou.
V závěru měsíce bude muzeum opět připomínat obuvnickou tradici Zlína akcí Ševci žijí aneb svatý Kryšpín a Kryšpinián v muzeu, 29. října tak expozice Princip Baťa ožije ševcovinou, obouváním, péčí o nohy a obuv a dalšími aktivitami a dílnami spojenými s tímto tématem.
Podrobné informace o všech akcích najdete na webu muzea www.muzeum-zlin.cz .
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Muzeum jihovýchodní Moravy