Podvodníci využívají sms, které vypadají jako od České pošty
ZLÍNSKO - Dalším případem podvodu se zabývají kriminalisté z oddělení hospodářské kriminalisty ze Zlína. Muž při prodeji bruslí na internetovém portále zabývajícím se prodejem použitého zboží přišel o více než 400 tisíc korun.
„Poškozený inzeroval prodej bruslí, v polovině června se mu prostřednictvím komunikační aplikace WhatsApp ozvala zájemkyně s tím, že platbu provede přes aplikaci České pošty. Následující den mu poslala podvodný odkaz na údajné stránky České pošty, kterými se měl prodejce přihlásit do svého internetového bankovnictví. Muž se opakovaně zkoušel přihlásit svými přístupovými hesly, což se mu nepodařilo, nicméně pachatelka díky tomu znala jeho přihlašovací údaje a také jich náležitě využila. Následující den muž zjistil, že mu v devíti splátkách po téměř padesáti tisících korunách odešlo z jeho bankovního účtu celkem 438 tisíc korun na dva zahraniční účty,“ popsala princip podvodu Monika Kozumplíková, policejní tisková mluvčí.
Za trestný čin podvod hrozí pachateli, v případě jeho vypátrání a odsouzení, trest odnětí svobody až na pět let. Vypátrat pachatele této sofistikované trestné činnosti je ale velmi složité, nejen kvůli jejímu přesahu do zahraničí a navazující přeshraniční spolupráci.
Na závěr přidává policejní mluvčí několik praktických rad. „Na stránky svého internetového bankovnictví se nikdy nepřihlašujte přes odkazy v emailu či v sms zprávách, vždy se přihlašujte přes stránky své banky! Chráníte tím své úspory. Pokud už vlastní nepozorností o peníze přijdete, neotálejte s oznámením policii, učiňte ho nejlépe ihned po zjištění chybějících prostředků na bankovním účtu,“ zdůraznila mluvčí.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Policie Zlínského kraje