Pod chodníkem se skrývala renesanční městská hradba
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Zajímavý objev vydala v těchto dnech valašskomeziříčská ulice Žerotínova. Během výstavby chodníku zde archeologové a památkáři odkryli základy původní městské hradby staré cirka 550 let.
„Město Valašské Meziříčí aktuálně buduje nový společný pás pro cyklisty a chodce a rozšiřuje stávající parkoviště na ulici Žerotínova. V rámci stavebních prací za bezmála 3,9 milionů korun se parkoviště rozroste o 11 nových míst, cyklisté se dočkají bezpečného přejezdu z centra města k areálu sportovišť v lokalitě Kouty a chybět nebude ani náhradní výsadba zeleně,“ uvedl tiskový mluvčí meziříčské radnice Jakub Mikuš.
Po odstranění původního chodníku a odkrytí podkladní vrstvy však dělníci nyní narazili na zajímavý objev. „Jedná se o část městské hradby, jejíž stavbu zahájili meziříčští měšťané někdy po roce 1538 za vlády Jana z Pernštejna. Hradba však byla dokončena až za pánů ze Žerotína okolo roku 1560, respektive v roce 1570, kdy byla Poličenská brána přesunuta do dnešní ulici Poláškovy. Díky historickým materiálům jsme podobný objev očekávali. Současné ulice Žerotínova a Tolstého totiž kopírují trasu původní hradby a právě na jejich křižovatce měla dříve stát rohová bašta,“ přiblížil objev Jan Anlauf, archeolog a vedoucí Muzejního a galerijního centra Valašské Meziříčí.
Na odborném průzkumu pozůstatků hradby pak pracovali archeologové a památkáři Muzea regionu Valašsko a Památkového ústavu Kroměříž. „Zajímavé je, že šířka základu se pohybuje od 2,5 do 1,5 metru, přitom se dá předpokládat, že samotná hradba měla šířku více méně shodnou. Objevit se nám podařilo také základy domu. jenž navazoval na původní základ hradby a zřejmě vznikl až po jejím stržení,“ doplnil Petr Zajíc, památkář valašskomeziříčské radnice.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Valašské Meziříčí