Počasí na Vsetínsku bylo v roce 2024 rekordně teplé

03.02.2025 10:27

VSETÍN - Počasí v uplynulém roce bylo na Vsetínsku naprosto výjimečné, se spoustou rekordů. Především se jednalo o zdaleka nejteplejší rok od počátku měření na místní meteorologické stanici, tj. za více jak 100 let. Jeho průměrná teplota poprvé překonala hranici 10 °C. Dosažený průměr 10,4 °C byl o 2,2 °C vyšší než dlouhodobý normál. Předchozím rekordmanem byl rok 2014 s průměrem 9,7 °C.

„Ze statistik vyplývá, že vloni byl jediným teplotně podprůměrným měsícem listopad, všechny ostatní měsíce byly většinou výrazně nadprůměrné. Únor s březnem se dokonce se svými měsíčními průměry 6,5 a 7,5 °C staly nejteplejším únorem a březnem v historii měření na Vsetíně. Nezvykle teplé počasí v únoru natolik zmátlo přírodu, že se rostliny z vegetačního klidu probudily a rozkvetly zhruba o pět až šest týdnů dříve, než bývá běžné. Největší mráz jsme zažili v ranních hodinách 10. ledna, kdy teplota vzduchu klesla ve standardní výšce dvou metrů nad zemí na − 17,6 °C a v přízemní výšce pěti centimetrů na −19,9 °C. I zásluhou tohoto mrazu se stal leden s průměrnou teplotou − 0,6 °C nejchladnějším měsícem roku,“ informoval Petr Svozil z Hvězdárny Vsetín.

Asi nikoho nepřekvapí, že nejtepleji nám bylo v době letních prázdnin. Červencová průměrná měsíční teplota dosáhla 20,1 °C a srpnová rovných 20 °C. Odpoledne 14. srpna vystoupala teplota vzduchu ve stínu až na 34,3 °C, což bylo maximum roku.

Letní počasí s vysokými teplotami neskončilo s prázdninami, ale pokračovalo i na začátku září. Od 2. do 8. září jsme ještě zaznamenali rekordních šest tropických dnů (s maximální teplotou 30 °C a vyšší). Dosud byly v září maximem dva tropické dny v letech 1973 a 2015. Celkově jsme během celého léta napočítali 31 tropických dnů – druhý nejvyšší počet po roce 2015, kdy jich bylo 34.

„Na začátku druhé zářijové dekády se ráz počasí naprosto změnil. Sucho s tropickými teplotami vystřídaly extrémní deště. Od 12. do 15. září napršelo ve Vsetíně 176,8 mm, tj. 176,8 litrů na metr čtvereční. Nejvíc pršelo v sobotu 14. září, kdy tu spadlo 101,4 mm srážek. Jedná se o rekordní denní úhrn v tomto století a druhý nejvyšší za celou dobu měření na zdejší meteorologické stanici. Jen nepatrně více srážek, a to 103,2 mm, bylo naměřeno 6. července 1997,“ pokračoval Petr Svozil.

Na extrémní srážky rychle zareagovala svým vzestupem řeka Vsetínská Bečva. Ráno 15. září překonala výška hladiny ve Vsetíně limit pro 2. stupeň povodňové aktivity a již dopoledne téhož dne řeka kulminovala na vodním stavu 377 cm, při průtoku 217 metrů krychlových za sekundu. Za celý měsíc spadlo 206,7 mm srážek, což se rovnalo 258 % normálu, a září se tak samozřejmě stalo nejdeštivějším měsícem loňského roku (a zároveň i n ejdeštivějším zářím tohoto století). Skoro čtvrtina celoročního úhrnu, který byl 859,7 mm (103 % normálu), napršela právě v září.

„Naopak měsícem s nejmenším úhrnem 27,7 mm (47 % normálu) byl prosinec. Přitom v prosinci tu občas také sněžilo a ráno 7. prosince ležela u sněhoměrné lati v areálu hvězdárny vrstvička sněhu vysoká pět centimetrů. Zdá se až neuvěřitelné, ale byla to nejvyšší sněhová ‚peřina‘ celého roku 2024. Vsetínská meteorologická stanice Českého hydrometeorologického ústavu se u hvězdárny nachází již od dubna 1957, ale ještě nikdy zde během jednoho roku nenapadlo tak málo sněhu jako vloni,“ doplnil statistiku Petr Svozil.

Přestože je město Vsetín obklopeno kopci, které jej částečně chrání před prudkými větry, někdy i tady pořádně zafouká. V loňském roce změřil staniční anemometr nejsilnější náraz větru 31. března o rychlosti 19,9 m/s neboli 71,6 km/h. Bylo to v období Velikonoc, které proběhly pod nažloutlou oblohou zakalenou jemným pískem a prachem proudícím nad velkou část Evropy až ze Sahary.

Sezona bouřek trvala vloni nezvykle dlouho. Překvapivě začala třemi výboji už večer 4. ledna. Podobně brzy se tu první bouřka objevila naposledy v roce 2007, kdy uhodil blesk hned 1. ledna. Poslední výboj byl zaregistrován po osmi měsících ze vzdálené bouřky 5. září po půlnoci. Celkově byly bouřky zaznamenány ve 38 dnech a čítač úderů blesků při nich zachytil 625 výbojů. Rok 2024 byl absolutně nejteplejším rokem nejen ve Vsetíně, ale i v celé republice (s průměrnou teplotou 10,3 °C) a také na celé planetě Zemi (s průměrnou teplotou 15,1 °C).
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městský úřad Vsetín