Patnáctá budova 14|15 Baťova institutu v říjnu opět ožije studentskými videoprojekcemi
ZLÍN - Již tradiční projekt Zlín uprostřed světa, který vznikl před lety na základě spolupráce 14|15 Baťova institutu a Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati, představí po roční pauze nové projekce studentů této fakulty. Oblíbený studentský videomapping proběhne na platformě ve čtvrtek 21. října od 20 hodin.
„Nové projekce vytvářeli studenti Fakulty aplikované informatiky již v loňském roce, kdy z důvodu epidemiologické situace při uzavření škol pracovali on-line a jejich originální práce je možné představit až letos. V téměř dvaceti projekcích budou představena témata významných výročí, a to 60. výročí Zlínského filmového festivalu a 20. výročí založení krajů,“ informovala PR manažerka institutu Petra Štrofová.
„Soutěžní videomappingový večer studentských prací je open-air projektem. Touto formou spolupráce s univerzitou podporuje 14|15 Baťův institut kulturu a vzdělávání mladých studentů. Je to jedna z úloh našeho krajského kulturně vzdělávacího centra. V maximální míře společně využíváme možnosti, které nám Zlín dává, ať už je to studium či poznání, ve škole nebo mimo ni ve veřejném prostoru, ve společnosti“ představila projekt Petra Kubíková, ředitelka 14|15 Baťova institutu, p.o..
Díky spolupráci 14|15 Baťova institutu a Fakulty aplikované informatiky UTB má veřejnost možnost pravidelně poznávat na fasádě 15. budovy různá témata a získávat nevšední zážitky z audiovizuálních projekcí. Videomapping se těší velké oblibě nejen u nás, ale i ve světě.
Videomappingová přehlídka se váže na studentské práce zpracované v rámci semestrů a předvádí tak novým studentům i široké veřejnosti vývoj a směry techniky moderního studijního oboru, který je možné si ve Zlíně vybrat. Prezentuje také příležitost pro studenty, vyzkoušet si teorii a získané dovednosti v praxi na technickém zařízení 14|15 Baťova institutu, které není běžně dostupné.
„Každé oživení továrního areálu vnímám jako důležité. Videomapping je nejenom vizuálně atraktivní, ale propojením architektury, umění, historie a techniky se stává jedinečným fenoménem, ve světě již zcela běžným. Ekologicky smýšlející instituce dávají videomappingu přednost před ohňostrojem, neboť je šetrný k přírodě a zvířatům. Spolupráce s Univerzitou Tomáše Bati vnáší do tradičního projektu nový úhel pohledu a otvírá řadu možností v neotřelém přístupu kreativních studentů jakožto tvůrců videomappingové projekce. I tady se ukazuje, že propojení školství a kultury je klíčová záležitost“ řekla Zuzana Fišerová, krajská radní pro oblast kultury a školství.
14|15 Baťův institut se těší na všechny účastníky, kteří si projekci nenechají ujít a slibuje skvělý zážitek v příjemné atmosféře podzimního večera. Akce se koná za každého počasí a vstup na videomappingovou projekci je zdarma.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: 14|15 Baťův institut