Památku 76 let od osvobození Uherského Hradiště provázela tichá vzpomínka
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Už druhý rok po sobě si město Uherské Hradiště připomnělo výročí konce druhé světové války bez účasti veřejnosti. Pietní akt na náměstí Míru se z důvodu mimořádných opatření konal v pátek 30. dubna pouze jako tiché připomenutí událostí roku 1945.
„Vloni jsem si přál, aby se netradiční tichá vzpomínka bez přítomnosti veřejnosti na tomto památném místě už neopakovala, bohužel také letos musel každý z nás přijít položit květiny individuálně. Přesto bych rád vyjádřil alespoň myšlenku, že současný život v míru není samozřejmostí a že bychom o něj měli bez ustání pečovat a chránit si jej. Byl vykoupen obrovskými obětmi a to bychom měli mít stále na paměti,“ vyjádřil se u památníku starosta Stanislav Blaha. Starosta a místostarostové města pak uctili památku obětí II. světové války také u památníků v jednotlivých částech města.
Dne 26. dubna 1945 zahájila sovětská a rumunská vojska ofenzivu od moravsko-slovenského pomezí a postupně osvobozovala jednotlivé obce našeho okresu. Nad Uherským Hradištěm se objevila ruská letadla a dvěma bombami zbořila tiskárnu Karla Hylského na Mariánském náměstí a Psíkovu kovárnu v Rybárnách. Přímý zásah utrpěla mateřská škola, kde v době okupace sídlilo gestapo. Byla poškozena lékárna na náměstí a několik budov utrpělo dělostřeleckou palbou. Dne 27. dubna kolem 13. hodiny obsadily první jednotky osvoboditelů část katastru Sadů. Dne 28. a 29. dubna sovětská vojska postupně ničila obranné pozice nepřítele na mařatických kopcích. V noci z 30. dubna na 1. května ustoupila německá vojska k severu, přičemž krátce po druhé hodině ranní zničila most přes řeku Moravu. Brzy nato vstoupila do města sovětská vojska a 1. května 1945 bylo město Uherské Hradiště osvobozeno (Encyklopedie města Uherské Hradiště).
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Uherské Hradiště