Ondrášova valaška přivítá profesionální i amatérské soubory.
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM– Od pátku 10. do neděle 12. června se mohou Rožnovanéi návštěvníci města těšit na bohatou folklorní nabídku. V areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě proběhne 4. ročník přehlídky uměleckých a folklorních souborů s názvem Ondrášova valaška. Představí se na ní mimo jiné Vojenský umělecký soubor Ondráš, taneční divadlo IfjúSzivek, bratislavští Všetečníci nebo folklorní soubory Kohoutek, Soláň, Salichovci, Ondrášek a řada dalších.
„Ondrášova valaška nabídne hudební koncerty, taneční workshopy a programy vynikajících folklorních souborů včetně profesionálních těles z ČR i Slovenska. Hlavním hostem přehlídky budou dva profesionální soubory. V pátek večer se v amfiteátru Na Stráni představí Vojenský umělecký soubor Ondráš s programem nazvaným kRok za kRokem. Sobotní večer bude patřit tanečnímu divadlu IfjúSzivek, které nabídne taneční inscenaci představující pestrost
a různorodost verbuňkového tance – 77verbunkov. Tento program navíc IfjúSzivek doplní částí programu Autentika, který poskytuje ucelený pohled na tradiční lidovou kulturu národů
a národností žijících na území Slovenska. O dobrou sobotní večerní náladu se pak postarají členové bratislavské skupiny Všetečníci pořadem Večer tanečního humoru,“ vyjmenoval část programu Ondrášovy valašky generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš.
Přehlídka Ondrášova valaška začne v pátek 10. června na rožnovském Masarykově náměstí živou pozvánkou dětského tanečního studia Ondrášek (15.00) a koncertem Vojenské hudby Olomouc (16.00). Večer pak ve Valašském muzeu vystoupí už zmíněný Vojenský umělecký soubor Ondráš (20.30).
Sobota 11. června bude dopoledne patřit dětským folklorním souborůmMalý Radhošť z Rožnova, Valášek z Kozlovic a Valašenka z Vidče (Bumtarata na vrata, 10.00)
a odpoledne pak výročnímu představení dětského souboru Ondrášek z Brna (Obrázky ze života Ondrášku, 14.00). Tři kraje, jeden folklor je název autorského pořadu dramaturga přehlídky TomášeGrosse, kterýsi do programu přizval soubor Kohoutekz Chrudimi,
cimbálovou muziku Soláň a tanečníky a také dětské soubory Ondrášek a Malý Radhošť (15.30). Sobotní hlavní večerní program bude ve znamení regionů Slovenska a Maďarska v už zmíněných představeních souborů IfjúSzivek (19.00) a Všetečníci (21.00). Součástí sobotního programu bude také taneční workshop věnovaný párovým tancům ze Slovácka s lektorem Rudolfem Danajovičem, členem VUS Ondráš (17.00). Sobotní program přehlídky uzavře od 22.00 hodin společná zábava s cimbálovou muzikou Petra Valy.
Nedělní dopoledne nabídne od 10.30 další dětský pořad pod názvem Děti dětem, ve kterém se tentokrát kromě souboru Ondrášek z Brna představí také dětský soubor Valašenka z Vidče a Malý Radhošť z Rožnova p.R. Po dětském pořadu bude následovat taneční workshop s tématem tance Čiernéhobalogu a Kostelecké čardáše, vyučovat bude Zuzana Gašpieriková-Čuhová a Patrik Frena, členové Slovenského ľudovéhoumeleckéhokolektívu z Bratislavy. „Čtvrtou Ondrášovu valašku uzavřou dva závěrečné autorské pořady. Od 13.30 to bude pořad Ivo Mikuše O frajerech a frajerkách se soubory Kohoutek, Rozsutec ze Žiliny, Vsacan Vsetín a soubory ze Starého Města – Staroměští mládenci, Repetilky a cimbálová muzikaBálešáci. Jan Ryška připravuje na Ondrášovu valašku pořad Živo na dědině, do kterého pozval soubor Kohoutek, Radhošť z Rožnova, Krúžekštyr tet a Slezský soubor Heleny Salichové. Celkem se tak ve třech přehlídkových dnech představí v Rožnově pod Radhoštěm a ve Valašském muzeu v přírodě více než šest set účinkujících,“ doplnil informace o přehlídce její dramaturg Tomáš Gross.
Pořadateli přehlídky folklorních a uměleckých souborů jsou Národní muzeum v přírodě - Valašské muzeum v přírodě v Rožnově p.R., Folklorní sdružení Jánošík Brno a město Rožnov pod Radhoštěm. Záštitu nad festivalem převzal ministr kultury ČR Martin Baxa a hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Projekt se koná za finanční podpory města Rožnov p.R., Ministerstva kultury ČR, Jihomoravského kraje, Zlínského kraje a dalších partnerů
a donátorů.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Valašské muzeum v přírodě