Nárůst čtenářů, výpůjček i úspěchy na celorepublikové úrovni
ZLÍN - Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně vydala ročenku Knihovny Zlínského kraje. Ohlédnutí za uplynulým rokem je pro knihovny velmi lichotivé, ukazuje opětovný nárůst zájmu o jejich služby, rostoucí počty čtenářů, návštěvníků, výpůjček i významné úspěchy na celorepublikové úrovni.
„Občanům Zlínského kraje je k dispozici 302 veřejných knihoven a jejich 86 poboček. Celkem tedy 388 knihoven, z toho 265 knihoven v menších obcích. Celkový počet uživatelů, kteří byli v roce 2023 registrováni a zaplatili registrační poplatek, byl v kraji 80 880. Oproti roku 2022 je to nárůst o 3 364 uživatelů. K nárůstu došlo i u fyzických návštěv knihoven, kterých se uskutečnilo 1,4 milionu (nárůst o 12%). Vzrostl také počet návštěvníků studoven, uživatelů internetu i návštěvníků kulturních a vzdělávacích akcí. Počet eVýpůjček vzrostl o 32 %. Tuto službu poskytuje svým čtenářům 22 větších knihoven. Pro zajímavost - nejvíce pravidelných čtenářů v poměru k počtu obyvatel je v Knihovně v Horní Lidči, kde je registrováno 32 % čtenářů z počtu obyvatel obce,“ uvedla řečí čísel Jana Tomancová, vedoucí Útvaru regionálních služeb knihovnám Zlínského kraje.
„Jsem šťastný, že jsme po náročných covidových letech a dlouhém období stagnace či poklesu v loňském roce opět zaznamenali nárůst zájmu o knihovny, počtu čtenářů, návštěvníků i celkového počtu výpůjček. Nárůst registrovaných uživatelů v celém kraji činí 4%, dětských čtenářů dokonce 8%. Nárůst výpůjček přesahuje 3% - v celém kraji to jsou 3 miliony výpůjček. Jen v krajské knihovně si čtenáři odnesli domů přes 914 000 dokumentů. Toto číslo naši knihovnu řadí na 4. místo v rámci celé ČR, na což jsme patřičně hrdí,“ řekl ředitel knihovny Jan Kaňka.
Z dalších úspěchů na celorepublikové úrovni lze jmenovat umístění Místní knihovny obce Halenkovice, která získala prestižní titul Knihovna roku ČR 2023.
„Rostoucí čísla dokazují význam a potřebu knihoven i v dnešní uspěchané době, kdy si každý může snadno najít informace na internetu. Role knihoven se však postupně mění a přizpůsobuje potřebám současných uživatelů. Nabízejí nejen kvalitní literaturu, ale i nové služby a aktivity, jako jsou eVýpůjčky, online výpůjčky audioknih, vzdálené přístupy do databází, deskové hry, nové technologie i zajímavé akce a kurzy. Největší zájem však stále je o tištěnéknihy. Do knihoven našeho kraje bylo v roce 2023 pořízeno přes 100 tisíc nových dokumentů. V přepočtu na počet obyvatel svou knihovnu nejvíce novými knihami doplnila knihovna ve Slušovicích,“ sdělila Jana Tomancová.
Neméně důležitá je komunitní role knihoven, které jsou skvělým centrem, kde se lidé mohou setkávat a sdílet své zájmy. Pořádá se zde nepřeberné množství akcí pro veřejnost od odborných přednášek, přes autorská čtení, po pořady s regionální tematikou či akce a dílny pro děti nebo únikové hry. Běžnou součástí nabídky větších knihoven jsou nové technologie jako 3D tiskárny, ozoboti nebo brýle virtuální reality.
Nechybí ani vzdělávací kurzy, jako např. Virtuální univerzity a akademie 3. věku, které probíhají kromě krajské knihovny také např. v Brumově, Luhačovicích, Valašských
Kloboukách, Chropyni, v Zubří, ale také v malých knihovnách jako v Kyselovicích na Kroměřížsku nebo ve Spytihněvi.
Kulturních a vzdělávacích akcí pro děti i dospělé, které knihovny organizují, také stále přibývá, v roce 2023 se jich uskutečnilo 9 280, což je více než v předcovidovém roce 2019. Nejvíceakcí v přepočtu na počet obyvatel v loňském roce uspořádaly knihovny Babice, Dolní Němčí a Slavičín.
Významnou cílovou skupinou knihoven jsou děti. Knihovny zřizují a upravují dětská oddělení a koutky, aby tito čtenáři v knihovně našli prostor pro hraní a objevování. Výborně se to v loňském roce podařilo např. v Městské knihovně v Rožnově pod Radhoštěm. Péče, kterou knihovny dětským čtenářům věnují, se odráží v nárůstu počtu dětských čtenářů, který se v rámci kraje v roce 2023 meziročně navýšil o 8 %. Knihovnou, kterou pravidelně navštěvuje největší procento dětí, je Městská knihovna Hulín,kde dětští čtenáři představují téměř polovinu (48 %)veškerých registrovaných uživatelů.
V roce 2023 se knihovny ve Zlínském kraji dočkaly mimořádné podpory díky dotaci Zlínského kraje, která umožnila jejich další zapojení do mezinárodního projektu Bookstart – S knížkou do života. Projekt je zaměřen na podporu čtenářské gramotnosti již od útlého věku. V uplynulém roce se do projektu nově zapojilo 64 knihoven v kraji, které uspořádaly celou řadu akcí podporujících čtení a vzdělávání dětí i jejich rodičů od čtenářských dílen přes divadelní představení po besedy s autory knih.
„Tato finanční dotace umožňuje poskytování odborných a vzdělávacích služeb knihovnám a zprostředkování souborů knih i do nejmenších knihoven v kraji. Kraj tak pomáhá tak provozovatelům knihoven v obcích a městech, jejichž role je pro zajištění dostupnosti knihovních a informačních služeb pro všechny obyvatele zásadní,“ informovala Zuzana Fišerová, radní Zlínského kraje pro oblast školství a kultury.
Publikace Knihovny Zlínského kraje je k zapůjčení ve všech knihovnách kraje a v elektronické formě na bit.ly/3LYFk96 .
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně