Na Otrokovické radnici dnes vlaje vlajka České obce sokolské
OTROKOVICE – Vlajka České obce sokolské dnes vlaje na otrokovické radnici. Dnešní den je totiž ve znamení Památného dne sokolstva, který je od roku 2019 významným dnem České republiky. „Nejen, že uctívá tento významný den, ale symbolizuje také spolupráci vedení města se zástupci místní obce sokolské. V podvečer se sokolovna otevře veřejnosti a proběhne pietní akt se zapálením svíček,“ uvedla Lenka Vaculová, otrokovická tisková mluvčí.
Památný den sokolstva připomíná den, kdy Reinhard Heydrich krátce po svém příchodu do protektorátu v roce 1941 zahájil faktickou likvidaci sokolské organizace a jejich čelných představitelů. Zásah proti sokolům gradoval v noci ze 7. na 8. října 1941, kdy byla zahájena Akce Sokol. Ještě během vlny zatýkání, 8. října podepsal Reinhard Heydrich úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské. Hlavním argumentem byla skutečnost, že organizační aparát Sokola sloužil v masovém měřítku odbojovému hnutí.
„Pietním aktem a rozsvícením lampiček na schodech před sokolovnou si symbolicky společně připomeneme nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji. Vzpomeneme také na dalších 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid podílejících se na přípravách atentátu na Reinharda Heydricha, i všechny sokoly, kteří padli v letech 1. světové války v řadách československých legií bojujících za vznik samostatného státu, stejně jako sokoly a sokolky z řad 3. protikomunistického odboje. I díky jejich oběti se letos uskutečnil již XVII. všesokolský slet, který ukázal, že Sokol je organizace stojící na pevných historických základech s moderní tváří,“ zdůraznila starostka TJ Sokol Otrokovice Magda Vaclová.
Sokolovna byla v Otrokovicích postavena za velkého úsilí všech členů a to včetně financování, které bylo řešeno dary, příjmy z vlastní činnosti a půjčkou. Na jaře 1924 bylo započato s kopáním základů, v roce 1925 byla dokončena. Příští rok tedy oslaví 100. výročí. „Přejme si, aby byla stále dominantou našeho města a vytvářela prostor nejen pro sportovní činnost,“ zmínila Magda Vaclová. Snaha o zachování budovy sokolovny je i jedním z cílů radnice. „Sokolovna tvoří odnepaměti prostor pro aktivní vyžití, setkávání a dříve i zapojení veřejnosti do života obce. Početná členská základna je důkazem, že navzdory svému letitému fungování, má i dnes mnoho co nabídnout. Děti stále mohou využít cvičení s tradičním nářadím, ale na své si přijdou i příznivci moderních forem cvičení,“ řekla starostka města Hana Večerková.
Duchem sokolovna zkrátka nestárne. Horší je to se stavem budovy, která je jednou z nejstarších v Otrokovicích. „Bohužel není v majetku města. Přesto se společně se zástupci Sokola snažíme hledat možnosti, jak stav budovy udržet či zlepšit, aby mohla dál sloužit lidem. Vyvěšením vlajky na radnici v tento památný den, se připojujeme ke sdílení poselství z historie naší země a zároveň chceme jasně vyjádřit naši spolupráci a podporu místním sokolům, sokolkám i celé sokolovně,“ uzavřela starostka města Otrokovice.
Památný den sokolstva v Otrokovicích 8. října 2024
18:30 – Večer otevřených dveří na sokolovně v Otrokovicích,
19:00 – Pietní akt před sokolovnou, rozsvěcení lampiček na schodech před sokolovnou (přineste si svíčku ve skleničce - lampičce), seznámení s významem 8. října. Program bude pokračovat uvnitř sokolovny. Připraveno je drobné občerstvení, prohlídka sokolovny, ukázky cvičení.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městský úřad Otrokovice