Muzeum vystaví terče kroměřížských ostrostřelců
KROMĚŘÍŽ - Muzeum Kroměřížska připravilo poslední výstavu letošního roku Terče kroměřížských ostrostřelců. Vernisáž ji návštěvníkům v Galerii v podloubí otevře ve čtvrtek 15. prosince v 16.30 hodin.
„Zájemci zhlédnou přes třicet dřevěných malovaných terčů kroměřížských ostrostřelců ze sbírky Muzea Kroměřížska. Terče byly v souvislosti s touto výstavou poprvé odborně zpracovány jako celek,“ uvedla PR pracovnice muzea Martina Malá.
Motivy na terčích návštěvníky přenesou až do druhé poloviny 17. století a nejmladší je datován rokem 1932.„Převažují mezi nimi pastýřské, mytologické nebo žánrové výjevy, ale jsou zde zobrazeny i dobové kroměřížské reálie nebo veduty města. K jejich autorům se mj. řadí výtvarníci z Kroměříže nebo blízkého okolí, jako byl Emil Máčel, František Zedník, Karel Vladimír Beck nebo Karel Minář,“ přiblížili kurátoři a autoři výstavy Markéta Mercová a Martin Janák.
Součástí výstavy jsou také předměty dokumentující činnost střeleckých spolků v Kroměříži a krátký dokument natočený ve spolupráci se Sborem uniformovaných ostrostřelců v Kroměříži, který atraktivním způsobem přibližuje danou tematiku.„K výstavě je vydán katalog zahrnující všech 68 terčů ve sbírce Muzea Kroměřížska, nejen vystavené. Může být výborným tipem na vánoční dárek. V den vernisáže jej bude možné zakoupit za zvýhodněnou cenu,“ doplnila ředitelka muzea Martina Miláčková.
Výstavu doprovodí také vzdělávací program, který je uzpůsoben věku dětí a je vhodný pro mateřskou, základní i střední školu. „Žáci se dozvědí informace o tradici střeleckých spolků v Kroměříži a sami si budou moci vyzkoušet některé z tajů střeleckého umění,“ přislíbily Kateřina Mozgová a Ludmila Žákovská, které program připravily.
Historie kroměřížských ostrostřelců je velmi bohatá. Nejstarším dochovaným dokumentem, který se váže k jejich činnosti, je opis střeleckého řádu potvrzený a schválený v roce 1674. Písemnost ustanovuje práva a povinnosti střelců při střelbě sloužící pro zábavu, ale i v případě války. Ve druhé polovině 19. století pak existovaly dokonce spolky dva. Jejich aktivitu utlumily události konce 30. let minulého století a nepřála jim ani doba poválečná. Až po dlouhých desetiletích se zásluhou několika nadšenců podařilo obnovit slavnou historii spolku. Prvního ledna 2014 byl založen Sbor uniformovaných ostrostřelců, který je reprezentativní jednotkou města.
Výstavu si zájemci mohou prohlédnout do 5. března 2023.
Vlastimil Langer
Zdroj: Muzeum Kroměřížska
Dobové terče ostrostřelců. Foto: Muzeum Kroměřížska