Muzeum map láká na novou designovou výstavu spojenou s šaty a kabelkami
ZLÍN - Kostýmy, kabelky, cestovní tašky a portréty vytvořené ze skutečných map – to vše je nově k vidění v rámci nové designové výstavy Mapování v Muzeu map ve Vodní ulici. Nová expozice vznikla ve spolupráci s uměleckou školou AVE ART z Ostravy. Autory originálních výrobků jsou studenti grafických oborů.
„Objekty a portréty – koláže ze starých map vytvořili žáci 2. a 3. ročníku oboru Grafický design a Motion design v rámci klauzur (závěrečných praktických zkoušek) pod vedením vyučujících Martiny Filipové (portréty a kabelky) a Michaely Kopřivové (kostýmy/šaty). První vernisáž prací byla v září v roce 2021 v atriu Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity,“ uvedla Hana Vondrášková, správkyně muzea.
„S nápadem vytvořit takovou výstavu přišel tatínek jedné žákyně 2. ročníku Radek Dušek, zástupce vedoucího katedry fyzické geografie a geoekologie na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity. Poskytl pro ni krásné zrekonstruované atrium fakulty. Chystalo se mezinárodní kartografické sympozium na fakultě a pan Dušek chtěl něčím zajímavým prostor atria ozvláštnit,“ přiblížila základní myšlenku Michaela Kopřivová.
A jak práce vznikaly?
„Oslovila jsem kolegy, kteří by chtěli na této výstavě pro přírodovědeckou fakultu vystavit práce svých žáků, a kteří by speciálně pro tuto výstavu s žáky něco vytvořili. Děkuji Martině Filipové za probuzení myšlenky prvotního konceptu koláží ze starých map a jejího zpracování s žáky. Kolegyně Martina přišla s nápadem využít starých papírových map, které nám následně Radek Dušek pro tuto akci věnoval. Martina nejdříve nechala své žáky 2. roč. oboru grafický design se nafotit, vyzvětšovat fotky a překreslit. Následně z nejzajímavějších prací vytvořili portréty kolážové.
Když jsem tyto práce viděla, napadlo mě, že bych se svými staršími žáky 3. roč. Grafického designu vytvořila šaty nebo kostýmy také z velkých papírových map,“ vysvětlila Michaela Kopřivová.
Žáci podle ní měli k dispozici polystyrenové figuríny, které ‘oblékali‘ do starých map. Museli přemýšlet nad objektem, jak ho výtvarně pojmou, jak zpracují svou myšlenku. Bylo to jiné – zpracovat papír do žádané podoby je náročnější, než pracovat s poddajnou textilní látkou. Kusy map přímo zpracovávali, stříhali, lepili, špendlíkovali na figuríně. Vyzkoušeli si, co papírový materiál snese.
„Když kolegyně Martina viděla tyto šaty jako objekty z papírových map, napadlo ji, že s jinou třídou také 2. roč., ale obor Motion design, vytvoří také objekty, ale menší, a tak vznikly kabelky, tašky, batohy,“ sdělila k procesu vzniku Michaela Kopřivová.
Studentské práce se zalíbily i prezidentovi České kartografické společnosti:
„My jako kartografové jsme zvyklí dívat se na mapy jako na náš produkt určený zejména ke studiu geografického prostředí a orientace v něm. Vaši studenti nám ukázali, že mapy mají také dekorativní význam a nakonec mohou být použité i jako materiál pro tvorbu krásných šatů a módních doplňků,“ ohodnotil výstavu Václav Talhofer.
Výstava je přístupná v rámci vstupného do Muzea map od úterý do soboty.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Muzeum map