Masopustní i jiné masky v luhačovickém muzeu
LUHAČOVICE - Novou výstavu Masky, kostýmy, maškary, kterou pro Muzeum luhačovického Zálesí připravila Blanka Petráková, zdejší kurátorka a výrazná osobnost luhačovického kulturního života, otevře vernisáž ve čtvrtek 7. října v17 hodin,
„ Po nedávno ukončené výstavě architektury Luhačovic 1. poloviny 20. století je pro návštěvníky města připraveno téma zcela odlišné. Nová výstava totiž dokumentuje stopy maskování v lidové tradici jihovýchodní Moravy, především pak v souvislosti s nejrůznějšími obřadními obchůzkami probíhajícími hlavně dříve na venkově od předvánočního období až do konce masopustu,“ uvedla Silvie Lečíková z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
„Jedná se o tradice velmi starého, možná až středověkého původu,“ sdělila kurátorka výstavy. „Jejich součástí bývala v minulosti maska pohřebenáře a medvěda, tradičními byly na Zlínsku masky husara na koni, stařeny s nůší, písaře, cikána a cikánky, žebráka, kominíka, policajta, kožkaře, řezníka, muzikanta, ženicha a nevěsty, kobyly a dokonce smrti,“ řekla Blanka Petrráková. Na vysvětlenou ještě dodala, že starší typy masek zpodobňovaly nejrůznější démony a postavy symbolizující změny v přírodě a v koloběhu lidského života. S proměnami ve společnosti přibývají i masky aktuální, takže je k vidění doktor, kovboj i soukromý podnikatel.
Výstava představuje masky a kostýmy ze sbírky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, masky zapůjčené z blízkých muzeí a obcí a od soukromých majitelů. Zahrnuje škálu od archaických typů kožešinových masek jihovalašských čertů až po sofistikované maškarní kostýmy z prvorepublikových karnevalů a sokolských šibřinek, zhotovené vyučenými krejčími. Výstavu doprovází černobílé i barevné fotografie masopustních obchůzek z fotoarchivu Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které v průběhu několika desetiletí pořizovali muzejní etnografové Karel Pavlištík, Zuzana Marhoulová, Alena Prudká a Blanka Petráková.
„Vedle archivních muzejních snímků zaujme vysokou uměleckou kvalitou a dokumentační hodnotou zejména soubor černobílých fotografií mikulášských obchůzek z jižního Valašska a Hornolidečska, které muzeu při příležitosti této výstavy poskytl fotograf Jan Horáček. Chybět nebudou ani dokumentační fotografie z mikulášských průvodů ve Žlutavě. Výstavu doprovází výběr z malířské tvorby Ludmily Vaškové s tematikou masopustních obchůzek. Výstava potrvá až do poloviny září 2022 a muzeum k ní připravuje řadu doprovodných programů, dílen a přednášek,“ dodala Silvie Lečíková.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Muzeum luhačovického Zálesí a Jan Horáček