Marian Ležák: Starostové napříč republikou odmítají vládní návrh převodu financování nepedagogických pracovníků
LUHAČOVICE - Více než tisíc starostů napříč Českou republikou se ohradilo proti vládnímu návrhu, podle kterého by od září přešlo financování platů nepedagogických pracovníků ve školách na zřizovatele – města a obce. Svůj nesouhlas vyjádřili v dotazníku, který jim byl rozeslán na základě iniciativy starostů Luhačovic a Bojkovic, Mariana Ležáka a Petra Viceníka, kteří zásadně nesouhlasí s převodem financování na zřizovatele.
Podle starosty Luhačovic Mariana Ležáka tak rozsáhlá změna nikdy neproběhla jinak než vládním návrhem a řádným legislativním procesem. „Projednávat tak zásadní změnu formou poslaneckého pozměňovacího návrhu je nepochopitelné. Je potřeba se vrátit na začátek a neřešit, jak to máme udělat, ale proč to vlastně máme dělat. To je ta základní diskuse,“ vysvětlil Ležák.
V současné době se jednání posunula na licitaci o konkrétní výši finančních příspěvků, které by měly obce dostat. Zásadní problém však spočívá v tom, že starostové nebudou schopni přesně určit, jak velkou částku na platy nepedagogických pracovníků skutečně obdrží. To povede k nejistotě při plánování rozpočtu. Hrozí, že prostředky přidělené státem nebudou dostatečné k pokrytí platů nepedagogických pracovníků ze strany obcí. V praxi tak ředitelé škol budou nuceni obracet se na starosty s dotazem, jaký rozpočet mají k dispozici. Starostové však nebudou mít jasné informace o tom, jaké zdroje byly konkrétně na platy těchto pracovníků určeny.
Tento systém přináší nejistotu nejen pro obce, ale i pro samotné zaměstnance. Přestože formálně nemusí být nepedagogičtí pracovníci zaměstnanci obcí, fakticky budou závislí na finančních příspěvcích od měst a obcí. Výše těchto příspěvků pak přímo ovlivní, jaká mzda bude těmto pracovníkům vyplácena. Bohužel, zdroje obcí často nebudou dostatečné.
„Celou změnu hodnotíme jako nesystémovou a nekoncepční. V úterý 15. ledna proběhlo jednání rady Svazu měst a obcí, kde panovala shoda, že tímto způsobem to opravdu dál nejde. SMO ČR na tuto situaci bude reagovat. Vnímáme velkou nejistotu nejen mezi zřizovateli, ale i mezi řediteli škol a potažmo mezi samotnými nepedagogickými zaměstnanci,“ uvedl Ležák. „Navrhovaná změna je absolutně nepřipravena, neexistují dopadové studie na dané samosprávy, a proto není možné v hekticky nastartovaném procesu pokračovat. Je třeba jej ukončit a diskusi začít odznova,“ doplnil starosta Bojkovic Petr Viceník.
„Na otevřený dopis, který zaslali starostové Zlínského kraje 10. prosince 2024 vládě České republiky, již reagoval premiér Petr Fiala. Ve svém dopise ujistil, že Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy přislíbilo tyto změny v průběhu roku diskutovat s co nejširší odbornou veřejností, včetně zástupců samospráv. Reakci zaslala i kancelář prezidenta republiky. V dopise stojí, že si je pan prezident vědom problému financování nepedagogických pracovníků ve školství. Patřil mezi jednu z výhrad, jež měl ke státnímu rozpočtu a o nichž jednal s ministrem školství a předsedou vlády. Tuto problematiku rovněž zařadil na prosincové setkání s ministrem školství a bude nadále sledovat, jak se situace bude vyvíjet,“ sdělila Hana Srncová, tisková mluvčí luhačovické radnice.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městský úřad Luhačovice