Kvůli ptačí chřipce zakázala Státní veterinární správa chov drůbeže pod širým nebem
ZLÍNSKÝ KRAJ – V souvislosti s výskytem ptačí chřipky H5N1, která byla v pátek 19. listopadu potvrzena u labutí na soustavě Záhlinických rybníků na Kroměřížsku, vydala Státní veterinární správa nařízení stanovující podmínky chovu drůbeže na území České republiky. Cílem opatření je minimalizace rizika zavlečení nákazy do chovů.
„Žádáme všechny chovatele drůbeže, aby se s vydaným nařízením podrobně seznámili a dodržovali jej. Za porušení nařízení hrozí fyzické osobě pokuta 100 tisíc korun, právnické nebo podnikající fyzické osobě dokonce 2 miliony korun,“ sdělil Robert Pekaj, tajemník Krizového štábu Zlínského kraje.
„Všem chovatelům drůbeže s výjimkou běžců a holubů se zakazuje chovat drůbež pod širým nebem a nařizuje umístit chované ptáky do budov v hospodářství. Nařízení zároveň omezuje pohyb osob v hospodářstvích s chovem drůbeže?“ uvedla krajská tisková mluvčí Soňa Liččková.
Všichni chovatelé drůbeže (včetně chovatelů holubů a běžců) budou muset podávat vodu a krmivo chovaným ptákům uvnitř hospodářské budovy případně pod přístřeškem, který zabrání jeho kontaminaci výkaly volně žijících ptáků. Stejně tak budou muset chránit skladované krmivo, stelivo a vodu před kontaminací trusem volně žijících ptáků.
Subtyp ptačí chřipky H5N1 je nebezpečný nejen pro vodní ptactvo, ale také pro domácí drůbež a je přenosný i na člověka. „Prosíme proto veřejnost, aby v oblasti Záhlinických rybníků omezila pohyb a nedotýkala se uhynulého ptactva,“ zdůraznil Robert Pekaj.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Zlínský kraj