Kroměříž sčítá škody způsobené povodní, půjdou do desítek milionů korun

24.09.2024 13:30

KROMĚŘÍŽ - Kroměřížská radnice sčítá škody, které městu a jeho organizacím způsobila zářijová povodeň. „Sbíráme informace, takže definitivní číslo zatím nemáme. Již teď je ale zřejmé, že škody se budou pohybovat v řádu desítek milionů korun. Částečně by je měly pokrýt pojišťovny. Věříme také, že nám pomůže stát,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.
Největší škodu voda napáchala v zaplaveném domově pro seniory ve Vážanech. Úklid zde pokročil, zmizely naplaveniny a bahno z interiéru i venkovních prostor domova. Zatopený nábytek a další vybavení je vyvezeno. Poškozeny byly interiérové dveře, elektronika i podlahy a obklady. V objektu pracuje deset vysoušečů, uklizené prostory se desinfikují.
Zatopená stále jsou dvě hřiště fotbalového areálu v Obvodové ulici, a to včetně hřiště s umělou trávou. Hladina vody zde postupně klesá. Pod vodou je stále i část cyklostezky Kotojedy – Vážany. Voda nadále odtéká v lokalitě K Terezovu. Hladina ostatních velkých lagun, které se kvůli povodni vytvořily, přes víkend výrazně klesla.
Městská policie nadále kontroluje břehy, případné podemletí silnic a chodníků a případné sesuvy. „Strážníci zatím nenarazili na vážnější problém,“ dodal Opatrný. Pokud by si občané čehokoliv všimli, mohou se obrátit na linku městské policie 156. Nadále platí doporučení, aby se lidé vyhýbali břehům.
„Pracovníci Kroměřížských technických služeb (KTS) včera dokončovali úpravy zábradlí na lávce pro pěší přes řeku Moravu. Stále také uklízejí město po povodních. Například čistili cyklostezku do Kvasic a silnici v Trávníku a také odstraňovali spadlé stromy na Barbořině. Město nadále žádá občany, aby do lesoparku na Barbořině z důvodu obavy z možného pádu podmáčených stromů nevstupovali,“ sdělil Jan Vondrášek, kroměřížský tiskový mluvčí.
V Kroměříži a okolních obcí jsou nyní na řadě míst potřebné vysoušeče. Z požadovaných více než 80 jich město pro celý obvod Kroměříže jako obce s rozšířenou působností dostalo jen 62. Vysoušeče jsou prioritně určeny pro obytné místnosti, ne pro sklepy.
Pytle s pískem, které město darovalo obyvatelům ohrožených lokalit, si lidé mohou v případě zájmu ponechat. K rozebrání jsou i pytle umístěné u veřejných budov či u řek a říček.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městský úřad Kroměříž