Kříž u kaple sv. Rocha si vyžádal celkovou obnovu
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Kříž z konce 19. století, který stojí nedaleko kaple sv. Rocha na návrší kopce Černá hora v Uherském Hradišti, získal svůj původní vzhled. Město jej nákladem přes 190 tisíc korun nechalo zrestaurovat.
„Kříž měl velmi pohnutý osud. Nevíme, co vedlo pana Jana Vaňka a jeho syna Františka v roce 1892 k tomu, že vyzval kameníka Františka Zbořila k vytvoření tohoto díla těsně pod vrcholem Černé hory. Víme ale, že v následujícím století, kdy se celá lokalita stala součástí vojenského cvičiště, se kříž často stával cílem různých devastujících útoků. Nejzávažnější událostí byl náraz tanku, kterým byl v roce 1987 zbořen. Po laické opravě byl na místo nainstalován nepůvodní litinový kříž menšího měřítka,“ uvedl tiskový mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma.
Restaurování předcházel restaurátorský průzkum. Během něj byl restaurátor Tomáš Kopčil doslova v pravou chvíli na pravém místě. Došlo k jeho setkání s pamětníkem, který jej dovedl nejen k historickým fotografiím, na nichž byla památka ještě v původním stavu, ale také k pozůstatku původního, při nehodě zbořeného litinového kříže.
„Při průzkumu se jako problémem ukázalo umístění kříže, respektive to, že v jeho bezprostřední blízkosti vyrostl kaštan, který by nedovolil znovuobnovení v původní výšce.
Restaurátorský záměr tedy doporučil přemístění do polohy mimo korunu vzrostlého kaštanu, několik metrů jihozápadním směrem. To si samozřejmě vyžádalo vytvoření nového základu. Na něj byly po restaurování v ateliéru umístěny jednotlivé kamenné prvky podstavce, který tvoří dva druhy pískovce, a to středně zrnného z Chřibů a jemnozrnného hořického. Kamenná základna, která byla po nehodě ‚utopena‘ v betonu, byla nově vytvořena z božanského pískovce,“ popsal tiskový mluvčí.
Dochované prvky restaurátor očistil od mechů, lišejníků, prachu i zbytků nátěrů a nevhodných cementových doplňků. Pak provedl chemické zpevnění, plastickou i barevnou retuš a hydrofobizaci povrchu.
Restaurátorským zásahem prošel i původní neogotický litinový kříž ošetřený metalizací zinku a natřený grafitovou barvou, další prvky jako původní korpus Krista s ornamenty kříže a iniciály I. N. R. I. i reliéf světce umístěný u paty kříže byly zvýrazněny plátkovým zlatem. Obnoveny byly také nápisy. Litinový kříž je upevněn pomocí nově vykované podpory.
Poslední podobnou památkou, která prošla procesem obnovy, je pozdně barokní kříž z roku 1777 stojící v ulici Lesní v Uherském Hradišti-Míkovicích. Na obnově drobných památek na svém území město Uherské Hradiště pracuje kontinuálně a každoročně na ni uvolňuje stovky tisíc korun.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto:MěÚ Uherské Hradiště