Krajské muzeum se chová ekologicky

11.10.2021 15:10

MUZEUM JIHOVÝCHODNÍ MORAVY - Muzeum není jen o expozicích, výstavách a doprovodných programech. Je to také o provozu budov, v nichž se tyto akce odehrávají, a například i o spotřebách energií, které představují značnou část rozpočtu každého muzea.

„Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně patří ve Zlínském kraji k největším muzeím a jako takové využívá i rozsáhlé depozitáře situované v Otrokovicích. Právě tam je stabilní teplota bez výkyvů klíčová a budovy jsou tedy energeticky značně náročné, což má samozřejmě i ekologický dopad,“ uvedla Silvie Lečíková vedoucí obchodního oddělení MJVM Zlín.

V uplynulých dnech se ale podařilo zlínskému muzeu zrealizovat zásadní změnu: byla zkolaudována nová fotovoltaická elektrárna s výkonem  49,2kWp. Na střeše objektů je zajišťuje 120  panelů se  špičkovým výkonem 410Wp.

„Zvolili jsme řešení s optimizéry, které umožňují detailní monitoring funkčnosti a efektivnosti jednotlivých komponentů elektrárny,“ řekl ředitel muzea Pavel Hrubec. „Navíc maximalizují výnosnost jednotlivých panelů. Dokonce i v případě vypnutí elektrárny umí zajistit bezpečné napětí pro údržbu, servis či případný zásah hasičského záchranného sboru,“ dodal.

Díky tomuto kroku si depozitáře MJVM v Otrokovicích budou samy vyrábět elektrickou energii, která je finančně náročná už teď, a jak ukazuje situace na trhu s energiemi, v budoucnosti by byla ještě mnohem náročnější. Platí to zejména v letních měsících, kdy je depozitární prostory třeba klimatizovat.
„Vyjádřeno v konkrétních hodnotách vyrobí toto nově instalované zařízení cca 44 MWh ročně, a tím pokryje cca 65 % spotřeby depozitáře – což v současných cenách reprezentuje cca 200 tis. Kč ročně.  V těchto relacích je návratnost vynaložené investice, která činila 1,9 Mil. Kč a ze 60% je finančně pokryta z dotačního tituluoperačního programu Životní prostředí, pouhých šest let,“ vypočítala Lečíková.

„Jsem velmi ráda, že je na tomto příkladu vidět, jak lze spojit zajímavé finanční úspory s nezanedbatelnými ekologickými efekty. Vždyť provozem této fotovoltaické elektrárny se sníží emise CO2 až o 20 tun ročně. Navíc případná přebytečná energie nespotřebovaná v místě instalace bude zaslána do distribuční sítě a využita okolními budovami,“ dodala radní Zlínského kraje pro kulturu a školství Zuzana Fišerová.

Investiční projekt zelené energie pro muzejní depozitáře finančně podpořil z více než 40% právě Zlínský kraj.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Muzeum jihovýchodní Moravy