Krajská galerie završí výstavní rok 2024 tvorbou Jana Ambrůze

24.11.2024 16:02

ZLÍN - Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve širokou veřejnost na poslední vernisáž letošního roku. V úterý 26. listopadu v 17.00 bude zahájena výstava umělce Jana Ambrůze. Výstava potrvá do 16. února 2025 v hlavním výstavním prostoru v 1. podlaží 14. budovy 14|15 Baťův institut a bude přístupná od úterý do neděle v čase 10.00–18.00 hodin.
„Jan Ambrůz patří k významným představitelům českého sochařství. Svými objekty a častěji prostorovými instalacemi si vytvořil jméno rovněž v zahraničí, zejména v Německu a USA, a určitou prestiž mu propůjčilo i jeho dlouhodobé vedení ateliéru Socha II na brněnské Fakultě výtvarných umění VUT. Málokdo ví, že je trvale usazen na venkově nedaleko Zlína. S naší galerií spolupracoval vícekrát v podobě účasti na kolektivních přehlídkách jako je Prostor Zlín nebo Nový zlínský salon. Příležitost k velké samostatné prezentaci zde ale získává teprve nyní,“ uvedl ředitel krajské galerie Václav Mílek.
„Intervence Jana Ambrůze v industriálním prostředí bývalé obuvnické tovární budovy má silně procesuální charakter. Finální podobu získává teprve skrze intenzivní dialog, který autor vede se zdánlivě nekompatibilními či dokonce antagonistickými prvky - na jedné straně přírodním materiálem transferovaným přímo z krajiny, v níž se autor každodenně pohybuje a tvoří; na straně druhé se striktním řádem a pravidly výstavního prostoru, v jehož rámci organicky vzniká. A stejně jako je to v případě každého radikálního experimentu - za předem stanovených pravidel, ale zároveň s otevřeným koncem,“ upřesnil kurátor výstavy Vít Jakubíček.
K výstavě proběhne také komentovaná prohlídka přímo s autorem v novém roce. Přesný termín včetně dalších informací najdou návštěvníci na webu galeriezlin.cz.
Autor Jan Ambrůz (*1956) je známý již od konce osmdesátých let svým osobitým zpracováním podnětů minimalismu do objektů či instalací. Ač je původním vzděláním designér, do širšího povědomí se zapsal skrze řadu sochařských projektů vstupujících do krajiny. V poslední době se intenzivně věnuje vztahu člověka ke krajině a snaží se o pomyslnou rehabilitaci jejich narušeného soužití. Tyto aktivity rozvíjí společně se studenty (FaVU VUT Brno) v blízkosti Zlína (konkrétně na katastrech obcí Šarovy, Lhota, Salaš a Bohuslavice u Zlína) prostřednictvím občanského sdružení „jinákrajina“.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto:
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně