KNTB získala statut centra vysoce specializované chirurgické péče pro oblast karcinomu rekta

28.02.2025 17:34

ZLÍN - Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně získala od Ministerstva zdravotnictví ČRstatut centra vysoce specializované chirurgické péče pro oblast karcinomu rekta. Zařazení nemocnice do sítě těchto center znamená, že onkologičtí pacienti s rakovinou konečníku na Zlínsku budou mít dlouhodobě jistotu komplexní kvalitní péče na jednom místě.

Karcinom rekta patří mezi nejčastější zhoubná onemocnění v Evropě. České republice se díky preventivnímu screeningovému programu kolorektálního karcinomu podařilo Česku v žebříčku incidence karcinomu rekta dostat až na 20. místo.

„Lidé to neradi slyší, ale důvodem je kromě jiného nezdravý životní styl – stravování, kouření, pití tvrdého alkoholu. Velmi důležitým faktorem je v posledních letech také míra stresu,“ upřesnila Markéta Pospíšková,  primářka Onkologického oddělení KNTB. „Ve Zlínském kraji ročně přibude 140 nových pacientů s karcinomem rekta, 80 procent z nich operují naši chirurgové.“

Od roku 2023 probíhají operace karcinomu rekta v KNTB pomocí robotického operačního systému da VinciXi. „Operace konečníku v klasické podobě vyžaduje poměrně agresivní preparaci v limitovaném prostoru daném konfigurací malé pánve. Při robotickém přístupu se naplno projevují výhody systémuXi: optimální vizualizace operačního pole s 3D zobrazením při násobném zvětšení obrazu a možnost precizního manévrování sofistikovanými nástroji v omezeném prostoru. Takto se daří operovat s mikroskopickou přesností i na místech klasické technice obtížně přístupným,“ řekl Jiří Klein., primář Chirurgického oddělení KNTB a dodal: „Pro pacienty to znamená menší operační zátěž spojenou s menší krevní ztrátou a minimální traumatizací okolních tkání. Menší rána přináší menší pooperační bolesti spolu se snížením rizika vzniku kýly či dalších komplikací. Ale i tak operace rekta trvají podle náročnosti dvě až pět hodin. Touto cestou se daří zkracovat pobyt na jednotkách intenzivní péče i celkovou dobu hospitalizace. Řada studií prokazuje, že tyto postupy jsou nejen v této indikaci z onkologického hlediska stejně bezpečné jako klasická chirurgie.“

Zlínská krajská nemocnice provozuje Komplexní onkologické centrum, ve kterém probíhá finální diagnostika a poté definitivní léčba solidních nádorů. „Vedle radioterapie a systémové léčby má chirurgie zejména časných stadií rakoviny nezastupitelnou pozici, robotika je dalším malým krůčkem pro lidstvo, který naděje na překonání takto závažných chorob zvyšuje. V naší nemocnici se etabloval první tým pro robotickou operativu rekta, v přípravě je druhá dvojice operatérů,“ doplnil primář chirurgie Jiří Klein.

„Získání statutu je pro nás významným oceněním kvality péče a důkazem profesionality našich zdravotníků z oborů onkologie, chirurgie nebo radiologie. Navíc disponujeme špičkovým vybavením jako je robotický operační systém, CT, PET CT, magnetické rezonance, lineární urychlovače a další. To zvyšuje šance na úspěšnou léčbu.“ zdůraznil Marcel Guřan, člen představenstva Krajské nemocnice T. Bati.
V roce 2024 odoperovali chirurgové v KNTB ve Zlíně celkem 63 pacientů s karcinomem rekta. Statut centra vysoce specializované chirurgické péče pro oblast karcinomu rekta je nyní udělen zlínské krajské nemocnici do 31. 12. 2029. Poté o něj musí znovu zažádat.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně