Ječmen přinesl před tisíci roky vítr. A proslavil Kvasice

11.12.2024 09:07

KVASICE - Více než 110 účastníků z odborných kruhů z celé republiky, zasvěcené přednášky, zajímavé diskuze. Kvasice na Kroměřížsku se nedávnou konferencí Od Hané k Evropě důstojně přihlásily k málo známé části své historie. „Právě v tomto městečku dokázal badatel Emanuel Proskowetz mladší vyšlechtit sladovnický ječmen Hanna Pedigree, který byl následně úspěšně používán při vaření piva v mnoha zemích světa,“ uvedl Zdeněk Dvořák, PR manažer městského úřadu Kvasice.
„Až do pořádání této konference možná jen ti nezasvěcenější věděli o tom, jak významné místo mají Kvasice ve vývoji vaření piva. Ale je tomu tak, díky Emanuelu Proskowetzi mladšímu a jeho usilovné práci. K jeho významnému odkazu se hrdě hlásíme,“ ujistil starosta Kvasic Dušan Odehnal.
Během konference zazněla celá řada zajímavých informací týkajících se ječmene a jeho šlechtění pro potravinářské účely. Například, že za rozšíření této obilniny z blízkého Východu až do střední Evropy může s největší pravděpodobností vítr. „Tehdy, před tisíci lety, šlo o velkosemenný ječmen planý, předchůdce současných odrůd ječmene. Díky svému rozšíření a využitelnosti se z něj stala nejdříve domestikovaná plodina, nesmírně důležitá pro další rozvoj civilizace,“ upozornila ve svém videovystoupení Ludmila Ohnoutková z Univerzity Palackého v Olomouci a Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR.
Významný prostor byl na konferenci věnován Emanuelu Proskowetzi mladšímu. Jeho významným objevem nebyla jen odrůda ječmene Hanna Pedigree, úspěchy měl i s odrůdou žita ozimého Hanna Kwasicka a při šlechtění cukrovky. Od úmrtí tohoto významného vědce a praktika spojeného s regionem letos uplynulo 80 let. Pohřben je v rodinné hrobce na kvasickém hřbitově.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Organizátoři konference Od Hané k Evropě