Jarní zvyky v oživených expozicích Valašského muzea v přírodě

07.04.2023 13:27

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – Areály Valašského muzea v přírodě ožijí po celý velikonoční víkend od 8. do 10. dubna ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků.
Na Bílou sobotu 8. dubna se od 9.00 uskuteční tradiční velikonoční jarmark s bohatou nabídkou kraslic, tatarů, velikonočních dekorací a keramiky. Po celý den bude pro dobrou pohodu hrát cimbálová muzika Aldamáš a na podiu u rybníčka se od 11.00 s programem představí cimbálová muzika Mirka Urubka. Od 14.00 bude Janíkova stodola patřit cimbálové muzice Javořina, která pro nás připravila koncert a pokřtí nové CD Na mšu svatú zvonili.
„Na Hod boží velikonoční v neděli 9. dubna nabídne Valašské muzeum bohatý kulturní program. Cimbálová muzika Slifka přivítá návštěvníky na pódiu u rybníčka. V Billově domě tetičky připraví jarní polévku a budou barvit kraslice. Komponované pásma jarních
a velikonočních zvyků z Valašska a Zálesí představí na palouku Dřevěného městečka v 11.00 dětský soubor Barvínek. Od 13.00 vystoupí soubor Malá Jasénka a ženský pěvecký sbor Jasénčanky s pořadem Velikonoční čas k nám přišel. Koncert Zuzany Lapčíkové trio si nenechte ujít v 15.00 v kostele sv. Anny. Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří se budou chtít podívat, jak se pletou tatary, zdobí kraslice či vyrábějí březové metličky. Chybět nebudou ani obchůzky rapačárů,“ pozval Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.
Velikonoční (červené) pondělí 10. dubna bude od 10.00 ve znamení sváteční šmigrustové pohody s cimbálovou muzikou Soláň a Úsměv. V 11.00 a ve 13.30 představí jarní zvyky folklorní soubor Leluja.
„Během programu Velikonoce na Valašsku zpřístupníme a oživíme vybrané objekty v areálu Valašské dědiny a Mlýnské doliny. Otevřeny budou objekty kovárny z Lutoniny, školy z Velkých Karlovic, větrného mlýna, domu z Nového Hrozenkova čp. 10 a chalupy z Velkých Karlovic –Jezerného. Při procházce Valašskou dědinou budou k zastižení kovář, mlynář a pan učitel. V hamru z Ostravice v Mlýnské dolině kovář ukuje návštěvníkům podkovičku pro štěstí,“ doplnil Jindřich Ondruš.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Valašské muzeum v přírodě