Dobrá zpráva - hladina Moravy klesla na 2. stupeň povodňové aktivity
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Vývoj situace na řece Moravě přinesl v úterý 17. září Uherskému Hradišti mírný optimismus. Ve 14.07 hodin hladina řeky Moravy podle měření ve stanici Spytihněv klesla pod 600 centimetrů, a tedy i pod hranici III. stupně povodňové aktivity. Hrozit by v tuto chvíli neměly ani menší toky.
„Přes to, že ještě v pondělí večer byly predikce ČHMÚ nejednoznačné, dnes v odpoledních hodinách došlo k poklesu hladiny a aktuálně se na Moravě podle měření ČHMÚ nacházíme pod úrovní III. stupně povodňové aktivity,“ potvrdil starosta města Stanislav Blaha. To však podle starosty neznamená, že by pominulo nebezpečí. „Rozhodně nemůžeme říct, že máme povodně za sebou,“ řekl starosta. „Jsme o něco více optimističtí, ale stále se musíme mít na pozoru. Také veškerá varování trvají, lidé by k vodě v žádném případě neměli chodit,“ upozornil.
V minulých dnech se vodní stav Moravě dostal až na takřka 670 centimetrů a byl tak blízko stavu extrémní povodně (limit 689 cm), výš však hladina Moravy naštěstí nevystoupala.
„Koryto je mnohem kapacitnější, než bylo v roce 1997, i při nejvyšším stavu v minulých dnech jsme ještě měli rezervu,“ informoval Stanislav Blaha. I proto bylo podle starosty snahou ochránit město ze strany od Kunovského lesa, kde by mohlo přelitím Moravy dojít k zaplavení areálu nemocnice či sídliště Štěpnice. „K tomu naštěstí nedošlo, ale preventivně jsme už o víkendu kolem toku potoka Olšávka za pomoci zhruba 250 dobrovolníků navýšili hráz,“ sdělil Stanislav Blaha.
Dlouhodobě vysoká hladina má vliv na kondici protipovodňových hrází. „Naši lidé pěšky neustále obcházejí všechny lokality a stav hlídají,“ reagoval vedoucí provozu Uherské Hradiště Tomáš Macháček. Z menších toků podle něj v současné chvíli nehrozí nebezpečí. „Pokud nezačne znovu pršet, menší toky nebudou podle předpovědi ČHMU podstatným problémem,“ potvrdil.
Aktuálně se mohou objevit problémy typu natékání spodní vody do sklepů. „V případě, že se někomu objeví více vody ve sklepě, doporučujeme nezačít překotně čerpat, protože může dojít k poškození statiky budovy vlivem hydrostatického tlaku spodní vody,“ upozornil starosta Blaha.
Dál pokračují veškeré práce na odstraňování následků dlouhotrvajících srážek, vysoké hladiny vodních toků či průsaků hrází. Profesionální i dobrovolní hasiči pracují prakticky nepřetržitě. Voda se přečerpává na Olšávce, v Jarošově, nebo v Kněžpoli. „Hasiči ve dne v noci odvádějí neuvěřitelnou práci, patří jim za to velké díky,“ uzavřel starosta města Stanislav Blaha.
„Vzhledem k vývoji situace upravujeme dobu, kdy je možno volat na krizovou linku pro občany na čísle 572 525 505. Linka byla od nedělního rána k dispozici nepřetržitě. Od od úterý 17. září upravujeme dobu provozu linky pro občany od 8:00 do 20:00 hodin. V případě, že vznikne kritická situace, mohou občané volat na stálou službu městské policie na telefon 572 525 501,“ poukázal Jan Pášma, tiskový mluvčí hradišťské radnice.
Upozorňujeme občany, že i nadále trvá zákaz vstupu do městských parků kvůli podmáčenému terénu, kdy může hrozit nebezpečí vyvrácení stromů či ulomení větví. „Striktně vyzývám občany, aby také nevstupovali do Kunovského a Kněžpolského lesa a aby tam ani nejezdili na lodích či podobných zařízeních. Vzhledem k zaplavení oblastí zde hrozí nejenom riziko vyvrácení stromů, ale také je třeba brát ohled na zvěř, která kvůli vodě byla vytlačena mimo své běžné úkryty a nemá kam před lidmi uniknout,“ zdůraznil starosta Blaha.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Uherské Hradiště