Diagnostická metoda v KNTB pomůže dříve odhalit Alzheimerovu nemoc

24.09.2024 14:51

ZLÍN - Oddělení nukleární medicíny v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně zavádí do rutinní praxe diagnostickou metodu detekce Alzheimerovy nemoci. „Díky ní mohou lékaři pomocí přístroje PET/CT nemoc detekovat i několik let před výskytem klinických příznaků. Nemocnice je jediná ve Zlínském kraji, která tuto diagnostickou metodu provádí. V České republice ji používá zatím jen několik specializovaných zdravotnických pracovišť,“ uvedla Dana Lipovská, krajská tisková mluvčí.

 „Ve Zlínském kraji je v současnosti odhadem zhruba 4.400 pacientů, a to s predikcí 11.100 pacientů do roku 2030. Léčba Alzheimerovy nemoci nyní spočívá v podávání léků, které mohou zpomalit průběh nemoci, nemohou ho však vyléčit. V léčbě se v brzké budoucnosti uplatní nová biologická léčba monoklonálními protilátkami, ta je ale efektivní jen v časných stadiích onemocnění. Proto je včasná diagnostika velmi důležitá,“ uvedl Jan Bartoník, lékař Neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati.

„Ve fázi klinického testování je celá řada léků cílených proti amyloidu beta a proteinu tau, jejichž ukládání v mozku je neuropatologickým podkladem nemoci. V horizontu jednoho až dvou let lze v České republice očekávat registraci nových terapeutických možností, především v rámci biologické léčby. Tato léčba však bude specifická. A to nejen ekonomicky, ale například i z hlediska návaznosti na stanovení biomarkerů a aplikaci léků ve vysoce specializovaných centrech,“ upřesnila  Kristýna Kotočová, lékařka z neurologického oddělení.

Současná diagnostika Alzheimerovy choroby spočívá ve dvou typech vyšetření, ideální je jejich kombinace. Jedná se o vyšetření mozkomíšního moku na tzv. neurodegenerativní markery a další možností je právě vyšetření metodou PET/CT. „Pacientovi nitrožilně podáme speciální radiofarmakum flutemetamol (Vizamyl) a vyšetříme ho pomocí pozitronové emisní tomografie (PET). Díky radiofarmaku, které se váže na beta amyloidní neuritické plaky v mozku, se nám v případě pozitivního nálezu zobrazí jejich přítomnost v určitých typických mozkových oblastech. Podle výsledku pak dokážeme predikovat nemoc i několik let předtím, než se objeví její klinické příznaky,“ popsal Jaromír Bernátek, lékař pověřený vedením Oddělení nukleární medicíny KNTB.

Alzheimerova nemoc je onemocnění s plíživým začátkem, dávno před výskytem prvních symptomů.  Onemocnění se projeví poruchou poznávacích (kognitivních) funkcí, dominantně poruchou krátkodobé paměti – charakteristicky poruchou vybavování jmen, zapomínání úkolů. Zhoršující se paměť vede k omezení pracovních schopností, postupně i běžných denních aktivit, jazykových a zrakově prostorových schopností.
„Dále dochází k poruchám chování a dalším neuropsychiatrickým poruchám. Stav postupně vede k plné závislosti na pomoci okolí, eventuálně k nutnosti institucionální péče. Sám pacient může ovlivnit průběh onemocnění způsobem života. Nutná je dostatečná pohybová aktivita, sociální kontakt, učení se novým věcem. Samozřejmá je prevence nebo účinná léčba hypertenze, diabetu, hyperlipidemie. V naší nemocnici existuje poradna pro pacienty s demencí a jinými neurodegenerativními onemocněními nervového systému, v plánu je vytvoření centra vyšší specializované péče pro pacienty s Alzheimerovou demencí, které bude, doufejme, v blízké budoucnosti poskytovat nejmodernější léčbu v oblasti této nemoci,“ doplnil neurolog  Jan Bartoník.
Alzheimerova nemoc je celosvětově významným zdravotním a socioekonomickým problémem současnosti. V souvislosti s prodlužováním lidského věku počet pacientů s Alzheimerovou nemocí stále narůstá. Alzheimerovou nemocí trpí ve věkové skupině 65 let každý desátý člověk, v 80 letech je to každý pátý a v 90 letech každý druhý.  Zcela přesná čísla výskytu Alzheimerovy nemoci v ČR nejsou známá, odhaduje se počet 100 tisíc pacientů.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně