Dalších pět bývalých klientů Barborky žije samostatně

27.08.2021 11:27

KROMĚŘÍŽ - Pět klientů Domova se zdravotním postižením Barborka se v těchto dnech přestěhovalo do nového obydlí. V rámci služby chráněné bydlení jim Sociální služby města Kroměříže (SSKM) zajistily pronájem rodinného domu se zahradou v Kroměříži.
„Klienti domova se tak mohou zařadit do běžného života a s pomocí pracovníků sociálních služeb, kteří jim jsou v případě potřeby k dispozici, samostatně žít, bydlet a pracovat,“ uvedl místostarosta Vít Peštuka.
Klienti se přestěhovali do domu o velikosti 4+1. Pracovníci SSKM jim budou nepřetržitě poskytovat potřebnou pomoc, podporu při zvládání běžných životních situací, například při zajišťování stravy, chodu domácnosti, nákupů, osobní hygieny, kontaktu s okolním prostředím a při obstarávání osobních i úředních záležitostí.
„Sociální službu chráněné bydlení tak momentálně využívá už 14 klientů SSKM. Devět z nich, kteří našli nový domov už loni, díky pomoci sociálních pracovníků, podpoře rodin i veřejných opatrovníků se již zvládlo přizpůsobit samostatnému životu,“ sdělil Jan Vondrášek, tiskový mluvčí kroměřížské radnice.
SSKM poskytují rovněž službu podpory samostatného bydlení, do níž je momentálně zařazeno devět klientů. „Cílem obou služeb – podpory samostatného bydlení a chráněného bydlení - je co nejvíce začlenit klienty s nízkou mírou podpory, kteří se na změnu dlouhodobě připravují, do běžného života. Právě to je cílem Transformačního plánu Domova pro osoby se zdravotním postižením Barborka,“ doplnila ředitelka Sociálních služeb města Kroměříže Dagmar Klučková.
Transformační plán Domova pro osoby se zdravotním postižením Barborka schválilo kroměřížské zastupitelstvo na konci roku 2019 a každý rok probíhá jeho aktualizace. Díky němu mohou vybraní klienti v budoucnu žít s pomocí sociálních pracovníků běžným životem mimo ústavní péči. Schválení transformačního plánu umožní SSKM žádat o dotace, například na výstavbu chráněného bydlení či na další vzdělávání pracovníků. Realizace plánu potrvá několik let.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Kroměříž