CHOPN je plíživé a nebezpečné onemocnění, důležitá je prevence
ZLÍN - Zkratka CHOPN znamená chronická obstrukční plicní nemoc. Nejčastěji postihuje kuřáky a lidi vystavené intenzivnímu pasivnímu kouření. Týká se převážně pacientů nad 40 let a vzniká nenápadně až plíživě. Světový den chronické obstrukční plicní nemoci si každoročně připomínáme 20. listopadu.
Při CHOPN dochází k chronickému zúžení průdušek. „Zúžení vzniká postupně, v důsledku chronického zánětu dýchacích cest, způsobeného dlouhodobou inhalací škodlivých částic a plynů. Převážně se jedná o kouření, škodlivý vliv má také znečištění životního prostředí. Onemocnění je léčitelné, můžeme stabilizovat stav pacienta a výrazně zpomalit progresi nemoci, vzniklé změny už však není možné úplně vyléčit,“ uvedl Gustáv Ondrejka, primář Plicního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.
Pacienti s CHOPN mohou u sebe pozorovat postupně se zhoršující pocit dušnosti a chronický kašel. Typickým příznakem je i horší tolerance námahy. Dušnost je nejprve při větší fyzické námaze, postupně se projevuje při menší námaze a v pokročilých stádiích i v klidu. Nemoc velmi často provází chronický kašel s vykašláváním hlenů. Pro diagnózu je rozhodující funkční vyšetření plic – spirometrie. Jedná se o neinvazivní a nebolestivé vyšetření plicních objemů.
„Léčba tohoto onemocnění je komplexní a založená zejména na topické, tedy v plicích působící inhalační léčbě. Využíváme léky, které mají schopnost ‚rozšířit‘ průdušky a zlepšit funkční parametry plic. Významná je i léčba komplikací a přidružených nemocí, například respiračních infekcí nebo kardiovaskulárních onemocnění,“ doplnil primář Ondrejka.
Velmi důležitá je prevence – přestat kouřit, omezit i pasivní kouření. Záleží také na životosprávě, fyzickém pohybu, udržení optimální tělesné hmotnosti. Preventivně proti zhoršení nemoci funguje i důsledné očkování proti chřipce a covidu.
„U pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí může mít onemocnění covid-19 výrazně horší průběh, který vede k respiračnímu selhání s nutností podávání kyslíku, někdy až umělé plicní ventilace. Kombinace těchto dvou onemocnění může ohrozit pacienta na životě. A týká se to i chřipky. Proto ten důraz na důsledné očkování,“ upřesnil primář plicního oddělení.
V současné době je v ČR odhadem 700 tisíc pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí. V péči zdravotníků je však přibližně pouze 250 tisíc z nich, ostatní se neléčí. Ročně přitom umírá na CHOPN zhruba 3 500 lidí. V plicní ambulanci KNTB je v péči cca tisíc pacientů s touto diagnózou.
„Plicní oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně patří mezi největší plicní oddělení nefakultního typu v České republice. Oddělení je součástí Komplexního onkologického centra KNTB a poskytuje centrovou péči v diagnostice a léčbě těžkých forem astmatu, diagnostice a léčbě poruch spánku, klinické alergologii a imunologii a mnoho dalšího. Plicní oddělení se i nadále rozvíjí. V současné době vzniká projekt nástavby plicního pavilonu, výsledkem bude mimo jiné rozšíření oddělení o lůžka následné péče a zvětšení zákrokového sálu,“ sdělila Dana Lipovská, tisková mluvčí nemocnice.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně