Chirurgické oddělení v Kroměříži využívá nanomedicínu

02.11.2024 10:43

KROMĚŘÍŽ - Novou detekční a operační metodu mající za cíl odstranění zhoubného nádoru prsu zavedlo na začátku roku 2023 Chirurgické oddělení Kroměřížské nemocnice a.s. Od startu novinky, která pracuje s nejmodernějšími a šetrnými technologiemi nanočástic, bylo tímto způsobem operováno více než 100 pacientek.
 „Dnešní moderní diagnostika a screeningové programy, zejména pak mamografie, zaručují včasnou diagnostiku tohoto typu nádorového onemocnění. Díky nejmodernějším a citlivým přístrojům se daří najít i tak malé nádory, které mají v průměru pouze několik milimetrů. Tyto nádory bývají zcela bezpříznakové, nehmatné a pacientka o nich často ani netuší,“ uvedl zastupující primář oddělení Jiří Javora.
Jak podotýká, důležitá je nejen včasná diagnostika, ale také naplánování ideálního léčebného postupu. Nezbytná je také mezioborová spolupráce.
„O taktice v léčbě rozhoduje odborná komise složená z onkologa, radiologa, patologa a chirurga. V rozhodovacím procesu je také důležité přání samotné pacientky. V případě indikace k chirurgickému výkonu je zejména posuzováno to, jak rozsáhlý operační výkon na prsu je třeba podstoupit s ohledem na velikost a charakter nádoru, a zda je nutné také odstranění regionálních lymfatických uzlin v podpaží,“ popsal Javora s tím, že každý nádor má specifické biologické chování, a bohužel některé z nich vyžadují i odstranění celého prsu.
„V rámci nejmodernějších chirurgických postupů se však snažíme postupovat tak, abychom zachovali co největší část prsu a zároveň odstranili veškerou patologickou tkáň. Nádor i spádovou uzlinu si tedy před operací přesně označíme pomocí nanotechnologie,“ vysvětlil Javora.
V přípravě k operaci krom běžného předoperačního vyšetření tedy pacientka absolvuje i označení nehmatného nádoru radiologem pod ultrazvukovou kontrolou. Ten na kůži prsu namaluje značku, a zároveň přímo k nádoru aplikuje speciální kovové “zrno” o velikosti 1x5 mm, a to několik dnů před samotnou operací. U operačního výkonu je pak důležité nejen radikální odstranění vlastní nádorové tkáně, ale také nejbližší spádové lymfatické uzliny, tzv. sentinelové. K její přesné detekci se na operačních sálech na jiných pracovištích používá aplikace radioizotopu, na kroměřížském pracovišti je však využívána tato nejmodernější a bezpečná technika aplikace nanočástic oxidu železa.
„Látka s obsahem nanočástic je den před operací aplikována přímo do prsní žlázy, odkud se prostřednictvím lymfatického systému dostane až na potřebné místo, tedy do sentinelové uzliny,“ popsal lékař Jaroslav Novák.
Během operačního výkonu je pak pomocí speciální sondy na principu využití bezpečného magnetického pole s velkou přesností jednak detekován a odstraněn označený nádor, a poté je za pomocí sondy stejným způsobem odhalena i sentinelová uzlina a rovněž odstraněna. Tento postup umožňuje provedení operačního výkonu co nejpřesněji a nejšetrněji, s cílem zachovat co největší část prsní žlázy.
„Důležité je nepodceňovat prevenci. Pokud si žena nahmatá jakoukoliv bulku, měla by se objednat k dalšímu vyšetření. Samozřejmostí by mělo být pro každou ženu nad 45 let i preventivní mamografické vyšetření. V této části diagnostiky spolupracujeme s doktorem Vodákem z kroměřížské polikliniky, kde probíhá veškerá primární diagnostika, tedy mamograf, ultrazvukové vyšetření prsou s případnou biopsií apod.  U nás v nemocnici je v provozu ambulance pro onemocnění prsu každou středu odpoledne. Zde probíhají nezbytné konzultace a kontroly pacientek po operačním výkonu,“ doplnil Novák.

Vlastimil Langer
Zdroj: Kroměřížská nemocnice
Ilustrační foto: Archiv SNZK