Česko slovenský festival Setkání Stretnutie dnes začal
ZLÍN - 28. ročník mezinárodního divadelního festivalu Setkání Stretnutie přináší v termínu 14. – 18. května výběr toho nejlepšího, co se v poslední době urodilo na česko-slovenské divadelní scéně. Patronem festivalu je letos herec, humorista a zpěvák Miroslav Noga: „Festival je na jedné straně specifický tím, že jako jediný svého druhu spojuje divadelníky z obou krajin, které tak dlouho tvořily společný stát a jejichž kultura je dodnes v mnohém úzce spjatá, a že se snaží prezentovat jejich současnou práci a tím otevírat kulturní, ale i společenský dialog. Na druhé straně je specifický i svým dramaturgickým zaměřením - orientací na dramaturgické novinky, tzn. první uvedení textů, autorské divadlo, nové adaptace či dramatizace,“ přiblížila dramaturgyně festivalu Katarína Kašpárková Koišová.
Festivalový maraton slavnostně zahájí ve Velkém sále slovenské Divadlo Jana Palárika z Trnavy s inscenací Filip. Je vzpomínkou na tvorbu a život Jaroslava Filipa, slovenského hudebníka, zpěváka a skladatele, dlouholetého spolupracovníka Juliusa Satinského a Milana Lasicy.
Druhý festivalový den se ve Velkém sále představí adaptace románu Kateřiny Tučkové Bílá voda v podání Městského divadla Brno a režii Doda Gombára. Román, jenž byl v roce 2022 oceněn Státní cenou za literaturu, je inspirovaný skutečnými událostmi. Inscenace se strhujícím dějem zpřítomňuje opomíjenou kapitolu totalitního bezpráví, a rovněž otevírá i otázku nerovného postavení žen v církvi a vlastně i v celé společnosti.
Třetí festivalový večer bude patřit bratislavskému Divadlu Astorka Korzo’90, které přiveze nejen svou úspěšnou Nevestu, ale i patrona letošního festivalu Miroslava Nogu.
V páteční večer zlínské jeviště ovládne Marie Antoinetta Davida Adjmije Divadla F. X. Šaldy Liberec v režii Janky Ryšánek Schmiedtové. V tragikomedii ze soukromí poslední královny Francie s nevyhnutelným koncem se v hlavní roli představí Karolína Baranová, která za svůj výkon získala Cenu Thálie 2023 v kategorii činohra.
„Festival zakončí v sobotu 18. května večer zcela mimořádný společný projekt Městského divadla Zlín a Filharmonie Bohuslava Martinů. Inscenace EGBDF (Kdo se naladí na správnou notu) česko-britského autora Toma Stopparda, zlínského rodáka, bude uvedena v české premiéře v režii Patrika Lančariče. Stoppard se touto hrou v roce 1977 vyjádřil k osudu své rodné země: věnoval ji dvěma odvážným disidentům Vladimíru Bukovskému, jenž otevřeně pojmenovával zneužívání psychiatrie sovětskou mocí, a Viktoru Fajnbergovi, který se 25. srpna 1968 účastnil demonstrace na Rudém náměstí proti okupaci Československa,“ sdělila Hana Vondrášková, PR manažerka zlínského divadla.
Menší sály lákají rovněž na atraktivní produkce
Na Malé scéně se ve středu 15. května představí Národní divadlo Brno s aktuální inscenací (R)Evoluce, která přináší návod na přežití v 21. století a zamýšlí se nad tím, jak naše životy ovlivňuje umělá inteligence. Moravské divadlo Olomouc uvede na festivalu v sobotu 18. května novou dramatizaci klasického příběhu Rudolfa Těsnohlídka o lišce Bystroušce pod názvem Liška B. v režii významného českého divadelního i filmového režiséra Miroslava Krobota.
V komorním Studiu Z ve středu 15. května uvede olomoucké Divadlo Tramtarie autorskou inscenaci Fat cabaret: lásky, strach a zen nekonfekčníchžen, která se zamýšlí nad současnou problematikou bodyshamingu. Ve čtvrtek 16. května festivalovému publiku představí pražské Divadlo Pod Palmovkou inscenaci úspěšného současného autora a režiséra Tomáše Dianišky s názvem Žena filmového kritika. Slovenské komorné divadlo Martin přiveze v pátek 17. května autorskou inscenaci Doma - všade - dobre - najlepšie v režii Mariana Amslera, zabývající se fenoménem nomádství a tím, co v dnešním globalizovaném světě znamená domov.
Další program je uveden na webových stránkách Městského divadla Zlín.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městské divadlo Zlín